DBU Jyllands Rejselegat

Legatet omfatter et diplom og en rejse for modtageren med ægtefælle/samlever til en international fodboldbegivenhed. Indstillinger modtages senest 1. oktober.

 

 

Målgruppe
Personer der har arbejdet for jysk og dansk fodbold i flere end 30 år.

Hvem indstiller?
Regionerne/klubberne.

Indstilling
Indstillinger skal være DBU Jylland i hænde senest den 1. oktober. Udfyld formularen her.

DBU Jyllands bestyrelse udpeger herefter legatmodtageren.

Overrækkelse 
Overrækkelsen sker på DBU Jyllands Delegeretmøde i januar.

Tidligere modtagere

2022 Søren Jensen, Fjerritslev IF
2021 Friths Bisgaard, Dronninglund IF
2020 Alfred Richardt, Jerne IF
2019 Christian Olsen, Holtet IF
2018 Jens Jørgen Nielsen, Lem Boldklub
2017 Mette Lykke Jensen, Fjerritslev IF
2016 Jørgen Nielsen, Bredballe IF
2015 Axel Petersen, Svenstrup-Godthåb IF
2014 Gerner Elholm Jensen, Kvissel/Ravnshøj IF
2013 Peder Pedersen, Mammen IF
2012 Peter Glock, Nord-Als Boldklub
2011 Leif Nielsen, Samsø Ungdoms og Idrætsforening
2010 Peter V. Rasmussen, HOG Hinnerup
2009 Jens Svendsen, IF Fremad Nørhalne
2008 Carl Christian Grejsen, Bramming B
2007 Orla H. Jensen, BNS
2006 Robert Torntoft, Vejle B
2005 Karl Erik Pedersen, Harken UGF
2004 Karl Nielsen, Spentrup IF
2003 Erik Wagner, Sulsted IF
2002 Eigil Christensen, Hadsund B
2001 Sven Tarp, B1950
2000 Sven Erik Vestergård, Tulstrup/Faurholt IK
1999 Tage Karup, Randers KFUM
1998 Bendt Uldahl, Nr. Sundby B
1997 Verner Schlæger, AIA/Tranbjerg
1996 Henry Meyer, Sydmors IF
1995 Ejvind Poulsen, AaB
1994 Peter Pedersen, Haderslev FK
1993 Ansgar Nybo, Herning KFUM
1992 Jens Olsen, Asaa B
1991 Karl Knudsen, Hejnsvig IF
1990 Magnus G. Nielsen, Bramming B
1989 H.P. Hammer, Hanstholm IF
1988 Karl Birkelund, Vorbasse B
1987 Reinholdt Sørensen, Spjald IF
1986 P.B. Jensen, Rov IF 76
1985 Poul Jensen, Aalborg Freja
1984 Thorkild Hansen, Fredericia fF
1983 A.P. Lauridsen, Koldby/Hørdum IF
1982 Ejler Jensen, Horsens B
1981  Peter Pedersen, Bangsbo IF
1980 Jens Leding Jensen, Outrup B
1979 Aage Østergaard, Tulstrup/Faurholt IK
1978 Svend Nielsen, Ringkøbing IF
1977 Karl Mikkelsen, Nykøbing M. IF
1976 Bendi Sørensen, Stenvad B
1975 Kai Nielsen, Skanderborg B
1974 Aksel Reimers, Auning IF
1973 Andreas Christensen, Randers
1972 Otto Jensen, Strandby