
Futsal i DBU har fået sin egen side
Det skal være nemt at komme i gang med at spille, træne og dømme futsal. Derfor er alt viden om futsal i DBU nu blevet samlet ét sted på futsal.dbu.dk.
Læs nyhedenDet skal være nemt at komme i gang med at spille, træne og dømme futsal. Derfor er alt viden om futsal i DBU nu blevet samlet ét sted på futsal.dbu.dk.
Læs nyhedenEfter tilsagnet fra Den A.P. Møllerske Støttefond om en donation på op til 200 mio. kr. har DBU nu finansieringen på plads for Hele Danmarks Klubhus., hvilket betyder, at DBU nu er et afgørende skridt tættere på at gøre visionen til virkelighed. Samtidig kan DBU offentliggøre navnet på bestyrelseslederen for den kommende bestyrelse for Hele Danmarks Klubhus, Jens Due Olsen.
Læs nyhedenEn donation på op til 200 millioner kroner fra Den A.P. Møllerske Støttefond gør det nu muligt for DBU at etablere ni regionale fodboldcentre. Ambitionen er at styrke fællesskabet og skabe bedre rammer for børn og unge i landets 1.500 fodboldklubber.
Læs nyhedenJens Rindom har gennem mere end 40 år sat sit præg på fodbolden i Vinding Sportsforening. Han er kendt som klubbens samlingspunkt og en hjælpende hånd for alle. Onsdag aften blev han hædret for sin enorme frivillige indsats med DBU Jyllands Guldemblem.
Læs nyhedenFå den nyeste viden om kunstgræsbaner – hør erfaringerne fra Silkeborgbanen, og bliv klogere på plastdagsordenen og fremtidens løsninger. Tilmeldingen er åben nu.
Læs nyhedenNår skyerne trækker sammen, og der er tordenvejr under opsejling, anbefaler vi at forlade fodboldbanen. Se flere anbefalinger, når vejrguderne er i det vrede hjørne.
Læs nyhedenLemvig Kommune, DBU og DBU Jylland har indgået en aftale, der skal styrke fodbolden i kommunen frem til 2029.
Læs nyhedenI Sønderborg pibler sveden, og pulsen hamrer, når gåfodboldspillerne træner. Det er fodboldfællesskab, når det er bedst, selvom spillet foregår i et lavere tempo. Og så er spilleformen uden kropskontakt mere skånsom for aldrende ben og skrantende fysik.
Læs nyhedenHvorfor holde fodboldpause bare fordi det er vinter? DBU Jylland har masser af tilbud til jer, der ikke kan undvære sporten i de kolde måneder – og det gælder både indendørs og udendørs aktiviteter. Se alle tilbuddene i dit nærområde samt tilmeldingsfrister her.
Læs nyhedenEr du kvinde, og har du lyst til at prøve kræfter med dommergerningen og dermed få udviklet dine personlige og ledermæssige egenskaber, så kan du vælge mellem to særlige dommercamps kun for kvinder.
Læs nyheden