Nyheder

Til kamp mod slag og puf

0 anbefalinger
Når sæsonen går i gang, vil de jyske breddedommere holde ekstra godt øje med ulovlig brug af arme og albuer. Det er nemlig et af punkterne i de retningslinjer til breddedommere, der netop er offentliggjort.

I fodboldkampe skal både spillernes sikkerhed, kampenes underholdningsværdi og ånden bag fodboldloven tilgodeses.

Derfor bliver der hvert år udsendt en række retningslinjer, som de danske fodbolddommere skal være ekstra opmærksomme på.

Den netop offentliggjorte udgave varsler blandt andet dårlige tider, for spillere med flagrende arme og albuer.

Pas på armene

I retningslinjerne bliver det nemlig understreget, at der skal skrides hårdt ind over for ulovlig brug af arme. Diplomdommerinstruktør, Finn Jensen forklarer.

- Når spillere bruger armene i kamp om bolden, skal en dommer både vurdere udførslen og hensigten. Bliver det samlet vurderet, at armene bliver brugt med ond vilje, der sætter modspilleren i fare, bliver det straffet med udvisning, lyder det fra Finn Jensen.

- Hvis armen bliver brugt som våben, er det udførelsen, der afgør, om det skal koste en udvisning eller blot en advarsel. Mens et hensynsløst puf udløser en advarsel, medfører et puf med unødig stor kraft altså marchordre, siger Finn Jensen videre, og understreger desuden vigtigheden af at udvise både respekt og Fair Play over for alle parter i en fodboldboldkamp.

Smykker skal af

Et andet af fokuspunkterne i de nye retningsliner understreger, at det ikke er tilladt at bære smykker eller andet udstyr, der kan udsætte spilleren selv eller modspillere for fare.

- Hvis en spiller alligevel har et smykke på efter kampens start, skal dommeren sørge for, at spilleren forlader banen, indtil forholdet er bragt i orden, lyder det fra Finn Jensen, der fortæller, at der ikke skal uddeles en advarsel i situationen.

Særlig straffesparksfinte er usportslig

Når sæsonen starter i august har en enkelt lovændring desuden fundet vej ind i Fodboldloven.

En særlig måde at udføre et straffespark på, er nemlig ikke længere tilladt.

Der er, kort beskrevet, tale om situationer, hvor en spiller fuldfører tilløbet hen til bolden, stopper op, laver en skudfinte for at finte målmanden og først herefter afslutter mod mål.

Denne måde at sparke straffespark på, er blandt andet blevet set i brasiliansk fodbold – men nu har FIFA altså sat en stopper for straffesparksfinten, som fremover bliver takseret som usportslig optræden.

Se Retningslinjerne

Du kan se retningslinjerne 2010/2011 her.

 

Tekst: Martin Weibel   Foto: Per Kjærbye

16. juli 2010, 13:02

Skriv kommentar (Kræver login)

1 Kommentarer:

  • det omtalte straffespark - medfører det advarsel ved usportslig optræden ??
    28. juli 2010, 19:58    
    Henrik Jensen


Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

Find flere kurser her
Område
Ingen relevante kurser i det valgte område lige nu

Område

NavnByDato
DBU Dommer Grundkursus Randers SØ10-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Frederikshavn17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst09-06-2012
DBU Dommer Grundkursus Rødding16-06-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: