MENU

Regionsmestre kåret over hele Jylland

De regionale 7- og 8-mandsturneringer er nået til vejs ende. Dermed er en række nyslåede regionsmestre kåret fra U13 og opefter. Se den imponerende vinderliste her.

Foto: Mads Kildal
Gauerslund IF løb med regionsmesterskabet i Region 3's U13 Piger C1-række (foto: Mads Kildal)
 


Efter flere tusinde kampe i DBU Jyllands regionale 7- og 8-mandsturneringer her i foråret er en række regionsmestre kåret i de fire regioner.

Pokaler og medaljer er blevet uddelt og følgende vindere fik et regionsmesterskab i hus (se fotoudpluk nederst):

REGION 1
Række Vinder
U13 Piger C  ØVI/TTB
U14 Piger C  SIV
U15 Piger C  Svenstrup-Godthåb IF
U16 Piger C  Trekroner/Skovsgård
Kvinder C3  Nøvling FK
Kvinder C2  Støvring IF
U13 Drenge C2  Terndrup IF
U13 Drenge C1  Jetsmark IF
U14 Drenge C  Jetsmark IF
U15 Drenge C  Visborg IF
U16 Drenge C  Aalborg Freja
Herrer C  Nøvling FK

REGION 2
Række Vinder
U13 Piger C  FC Thy Piger
U14/U15 Piger C  BK Klitten
U15/U16 Piger C  MorsØ FC
Kvinde C2  Mejdal-Halgård Fodbold
Kvinde C1  MorsØ FC 1
U13 Drenge C  Hammerum IF
U14 Drenge C  Foulum IF
U15 Drenge C  Ringkøbing IF
Herre C  Karup/Kølvrå 07

REGION 3
Række Vinder
U13 Piger C1  Gauerslund IF
U13 Piger C2  FC Horsens
U14 Piger C1  Grønbjerg L./Give Fremad
U14 Piger C2  AIA/Tranbjerg
U15 Piger C  Horsens Freja
U16 Piger C  Gylling B
Kvinde C1  Aarhus Fremad
Kvinde C2  FC Horsens
K+29  Gauerslund IF
U13 Drenge C1  Lisbjerg FC
U13 Drenge C2  Team Midtjylland
U14 Drenge C  Hammel GF
U15 Drenge C  Ry Fodbold
U16/U17 Drenge C  Galten FS
Herre C1  Lystrup IF
Herre C2  Aarhus 1900
M+32  Aarhus Fremad

REGION 4
Række Vinder
U13 Piger C1  Brørup GF
U13 Piger C2  Varde IF
U14 Piger C  Ølgod IF
U15/U16 Piger C  GB/JIF
U16/U18 Piger C  Gråsten B
Kvinder C1  Gråsten B
Kvinder C2  Sommersted IF
U13 Drenge C1  Askov/Malt IF
U13 Drenge C2  Gråsten B
U14 Drenge C  Blåbjerg
U15 Drenge C  Vorbasse/Hejnsvig
U16/U17 Drenge C  Hammelev SUF
Herresenior C1  Esbjerg IF92
Herresenior C2  MOT GU

Se et udpluk af de glade vinderholdfotos her:

Foto: Mads Kildal
Gauerslund IF løb med regionsmesterskabet i Region 3-rækken U13 Piger C1 (foto: Mads Kildal)

Foto: Mads Kildal
I U13 Piger C2-rækken løb FC Horsens med mesterskabspokalen i Region 3 (foto: Mads Kildal)

Foto: Mads Kildal
Region 3-mesterskabet i U14 Drenge C2 blev vundet af Hammel GF med dette Hørning IF-mandskab på andenpladsen (foto: Mads Kildal)

Foto: Mads Kildal
Det sejrende hold i Region 3's U15 Piger C-række blev Horsens Freja (foto: Mads Kildal)

Foto: Mads Kildal
Gylling B løb med Region 3-mesterskabet i U16 Piger C (foto: Mads Kildal)

Foto: Mads Kildal
Region 3's U14 Drenge C-række blev vundet af Hammel GF (foto: Mads Kildal)




 

Log ind