MENU

Se de mest stillede spørgsmål netop nu

Hvordan ændrer man et kamptidspunkt og hvordan undgår vi at bruge ulovlige spillere? Her kan du se de fire mest stillede spørgsmål til DBU Jylland netop nu.



Har du et spørgsmål til DBU Jyllands turneringer? Her er svaret måske. Foto: Søren Palmelund
DBU Jyllands turneringer kører på højtryk netop nu, og det betyder, at der er run på telefonerne. Her kan du se svaret på de spørgsmål, som allerflest stiller netop nu.

Måske kan det også hjælpe dig.

1. Har vi mulighed for at få hjemmebane i returkampen, hvis modstander melder afbud til 1. kamp på vores bane?
Svar: Ja, hvis klubben senest 8 dage efter 1. kamp skriftlig anmoder om det  til DBU Jylland og den anden klub
- læs nærmere i § 24 i Turneringsreglementet.


2. Hvordan ændrer vi tidspunkt for en kamp?
Svar: Ændring af kampe sker i KlubOffice i et samarbejde mellem de 2 klubber. Du kan læse om kampændringer her.

3. Hvordan er det lige reglerne er for at bruge en spiller på forskellige hold?
Svar: Du kan på denne side under "O" læse om op- og nedrykning af spillere mellem hold.

4. Men er der ikke fleksibilitetsregler, der giver en spiller mulighed for at spille mere end én kamp pr. spilledag? 
Svar: Jo, det er der og dem kan du læse om her.

Log ind