Regionsfinaler

REGION 4: Her finder du kvalifikationsoversigten samt spillesteder og datoer til regionsfinalerne i juni måned fra U-13 til og med seniorrækkerne 7 og 8-mands.

* Der tages forbehold for ændringer.
____________________________

U13 Drenge C1
NordAls B vs. Rødding IF
Regionsfinalekampen afvikles 19. juni kl. 11.00
Finalested: Aabenraa Stadion, Vestvejen 
Vinder: NordAls B


U13 Drenge C2
Bov IF
Rødekro/Løjt
Toftlund IF
Hviding/Ø. Vedsted 2
Regionsfinalestævnet afvikles 19. juni fra kl. 11.00
Finalested: Aabenraa Stadion, Vestvejen
Vinder: Rødekro/Løjt


U13 Piger C
Haderslev FK
HTS
Rødekro/Løjt
Skærbæk UBK
Regionsfinalestævnet afvikles 19. juni fra kl. 11.00
Finalested: Aabenraa Stadion, Vestvejen
Vinder: Haderslev FK


U15 Drenge C/8
Kamp 1:
FC Sydvest vs. Rødding IF
Kampen afvikles 20. juni kl. 18.00
Førstnævnte hold har hjemmebane

Regionsfinale
FC Sydvest vs. Gørding/Vejrup 
Kampen afvikles 22. juni kl. 18.00
Førstnævnte hold har hjemmebane
Vinder: FC Sydvest


U15 Piger C
Kamp 1:
Andst/Skodborg vs. Team BFO
Kampen afvikles 20. juni kl. 18.00
Førstnævnte hold har hjemmebane

Regionsfinale
Team BFO vs. Ensted IF
Kampen afvikles 22. juni kl. 18.00
Førstnævnte hold har hjemmebane
Vinder: Team BFO


U17 Drenge C
Semi 1:
Vojens BI vs. Bov IF
Kampen afvikles 20. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane

Semi 2:
BBI/Ravsted vs. Rødekro IF
Kampen afvikles 20. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane

Regionsfinale
Bov IF vs. Rødekro IF
Kampen afvikles 22. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane
Vinder: Bov IF


U17 Piger C
Puljevinder er Regionsmester.
Vinder: GB/BUI/VBIF


Herresenior C1/7
Vinder pulje Hørup/Notmark vs. Sdr. Hygum B - 
Regionsfinalekampen afvikles 21. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane
Vinder: Hørup/Notmark


Herresenior C2/7
Kamp 1:
OK89 vs. Bevtoft IF
Kampen afvikles 20. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane

Kamp 2:
Dybbøl IU vs. Højer IF. 
Kampen afvikles 22. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane

Kamp 3:
OK89 vs. FC Esbjerg Ø
Kampen afvikles 22. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane

Regionsfinale:
OK89 vs. Højer IF
Kampen afvikles 24. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane


Kvinder C1/7 

Semi:
Vinder pulje Varde IF 1 vs. Varde IF 2
Kampen afvikles 16. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane

Regionsfinale
Gråsten B vs. Varde IF 2
Kampen afvikles 20. juni kl. 19.15 
Førstnævnte hold har hjemmebane
Vinder: Gråsten B


Kvinder C2/7
Kamp 1:
Hovborg/L. FA vs. MOT GU
Kampen afvikles 16. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane

Kamp 2:
MOT GU vs. Hviding/Ribe
Kampen afvikles 20. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane

Kamp 3:
Sønderborg Q vs. Bolderslev B
Kampen afvikles 20. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane

Regionsfinale
Sønderborg Q vs. MOT GU
Kampen afvikles 24. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane


Kvinder C3/7 
Semi 1:
Ensted IF vs. Skovlund IF
Kampen afvikles 16. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane

Semi 2:
Esbjerg IF92 vs. Brørup GF
Kampen afvikles 16. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane

Regionsfinale
Ensted IF vs. Esbjerg IF92
Kampen afvikles 20. juni kl. 19.15
Førstnævnte hold har hjemmebane
Vinder: Esbjerg IF92


Information omkring finalestævnerne.

Antal spillere:
Et hold må benytte op til 11 spillere.

Elektroniske holdkort:
Det elektroniske holdkort skal udfyldes før kampen.
Såfremt der er sket fejl eller ulovligheder i finalekampen, forbeholder DBU Jylland sig ret til at tilbagekalde udleverede medaljer.

Advarsel:
Såfremt en spiller i kampen får en advarsel (gult kort) er spilleren udvist 5 minutter.

Spilletid:
2*30 min. pr. kamp.

Protester:
Stævneleder(e) afgør evt. protester. Protest afleveres skriftligt med protestgebyr på kr. 300,-. Gebyret tilbagebetales, hvis protesten godkendes.
Protester om ulovlige spillere tages eventuelt op i Disciplinærudvalget.

Udeblivelser straffes med bøde:
Udeblivelse med afbud: kr. 450,00
Udeblivelse uden afbud: kr. 1000,00
Ved udeblivelse tildeles modstanderholdet 3 points og målscore 3-0.

Præmier:
Der er medaljer til nr. 1 og 2 i hver række.

Praktiske bemærkninger:
Ved trøjelighed skifter sidstnævnte hold.

Finale:
Hvis kampen ender uafgjort, afgøres kampen med 2 x 5 min. forlænget spilletid, herefter evt. straffesparkskonkurrence efter LP-reglerne: 5 spark til hvert hold;- herefter evt. 1 spark til hvert hold, indtil vinder er fundet.

Indsættelse af ekstra spiller:
I U13 og U15 rækkerne tillades det at indsætte en ekstra spiller på banen, når et hold kommer bagud med 3 mål eller mere.
Såfremt et hold i løbet af kampen efterfølgende reducerer og dermed er bagud med mindre end 3 mål, skal en af holdets spillere forlade banen, og der kan først indsættes en ekstra spiller såfremt holdet ingen kommer bagud med 3 mål.