Regionsfinaler

REGION 4: Her finder du kvalifikationsoversigten samt spillesteder og datoer til regionsfinalerne i juni måned fra U-13 op til seniorrækkerne 7 og 8-mands.
Grundet Corona-restriktioner, afvikles finalespillet over flere dage, hvor holdene spiller enkelt kampe. Til sidst er de to finalehold fundet og de afvikler finalekampen på neutral grund den 26. eller 27. juni.

* Der tages forbehold for ændringer.
** Førstnævnte hold har hjemmebane. DBU Jylland bestiller dommere til alle kampe. (undtaget finalerne, som afvikles på neutral grund)

____________________________

Information omkring Finalekampene.

Antal spillere:
Et hold må benytte op til 11 spillere.

Elektroniske holdkort:
Det elektroniske holdkort skal udfyldes før kampen.
Såfremt der er sket fejl eller ulovligheder i finalekampen, forbeholder DBU Jylland sig ret til at tilbagekalde udleverede medaljer.

Advarsel:
Såfremt en spiller i kampen får en advarsel (gult kort) er spilleren udvist 5 minutter.

Spilletid:
2*30 min. pr. kamp.

Protester:
Stævneleder(e) afgør evt. protester. Protest afleveres skriftligt med protestgebyr på kr. 300,-. Gebyret tilbagebetales, hvis protesten godkendes.
Protester om ulovlige spillere tages eventuelt op i Disciplinærudvalget.

Udeblivelser straffes med bøde:
Udeblivelse med afbud: kr. 450,00
Udeblivelse uden afbud: kr. 1000,00
Ved udeblivelse tildeles modstanderholdet 3 points og målscore 3-0.

Præmier:
Der er medaljer til nr. 1 og 2 i hver række.

Praktiske bemærkninger:
Ved trøjelighed skifter sidstnævnte hold.

Finale:
Hvis kampen ender uafgjort, afgøres kampen med 2 x 5 min. forlænget spilletid, herefter evt. straffesparkskonkurrence efter LP-reglerne: 5 spark til hvert hold;- herefter evt. 1 spark til hvert hold, indtil vinder er fundet.

Indsættelse af ekstra spiller:
I U13 og U15 rækkerne tillades det at indsætte en ekstra spiller på banen, når et hold kommer bagud med 3 mål eller mere.
Såfremt et hold i løbet af kampen efterfølgende reducerer og dermed er bagud med mindre end 3 mål, skal en af holdets spillere forlade banen, og der kan først indsættes en ekstra spiller såfremt holdet ingen kommer bagud med 3 mål.

_________________________________


U13 Drenge C
Finale afvikles 27. juni kl. 11.00 i Skodborg
Vinder kamp 3 (BNS) vs. Team BFO
Vinder: BNS

U13 Piger C
Finale afvikles 26. juni kl. 11.00 i Toflund IF:
Varde IF – Bramming B
Vinder: Varde IF

U15 Drenge C/8
Finale afvikles 26. juni kl. 12.30 i Toftlund IF:
Lysabild SG vs. Vorbasse B
Vinder: Lysabild SG

U15 Piger C
Finale afvikles 27. juni kl. 12.30 i Skodborg
Broager/Gråsten vs. Rødding IF
Vinder: Rødding IF

U17 Drenge C
Vinder: Rødding IF 

U17 Piger C
Vinder: Kvaglund IF 

Herresenior C1/7
Finale afvikles 26. juni kl. 12.30 i Gram
Over Jerstal FK - Sdr. Hygum B
Vinder: Over Jerstal FK

Herresenior C2/7
Finale afvikles 26. juni kl. 11.00 i Gram
Varde IF vs. Kongeådal SF
Vinder: Varde IF

Kvinder C1/7 
Finale afvikles 27. juni kl. 12.30 i Gredstedbro
Gråsten B vs. Varde IF 
Vinder: Varde IF

Kvinder C2/7
Finale afvikles 27. juni kl. 11.00 i Gredstedbro
Coconut Lions vs. Gesten IF
Vinder: Gesten IF