Færre bortvisninger af trænere og ledere i 2026
Antallet af bortvisninger af trænere og ledere er faldet fra 190 i 2025 til 149 i 2026. Det er en positiv udvikling, men alvoren i den enkelte sag er uændret, understreger formanden for DBU Jyllands Disciplinærudvalg.
Der har været færre bortvisninger af trænere og ledere i DBU Jyllands turneringer i 2026 end året før.
Det viser en opgørelse fra DBU Jyllands Disciplinærudvalg. Antallet er faldet med 41 bortvisninger, svarende til knap 22 procent.
Bortvisninger i under én procent af kampene
I hele 2026 er der afviklet 32.282 11:11-kampe. De 149 bortvisninger af trænere og ledere svarer til 0,46 procent af kampantallet – eller cirka 4,6 bortvisninger pr. 1.000 kampe.
Kristian Nørgaard Thomsen, formand for DBU Jyllands Disciplinærudvalg, glæder sig over faldet:
– Det er positivt, at der har været færre bortvisninger af trænere og ledere i år. Vi kan ikke ud fra tallene pege på én bestemt årsag, men vi kan konstatere, at antallet er lavere end sidste år, siger han.
Tilbage på niveau med 2023 og 2024
Faldet kommer efter et år, hvor antallet af bortvisninger var det højeste i opgørelsen, der dækker perioden fra 2016 til 2026.
Med 149 bortvisninger ligger antallet i 2026 lidt under niveauet i 2023 og 2024, hvor der var henholdsvis 154 og 156. Overordnet har niveauet været forholdsvis stabilt, selvom der har været udsving undervejs.
– Ser vi bort fra det markante dyk under covid-19, har antallet ligget på et forholdsvis stabilt niveau, dog med et højere antal sidste år. Derfor skal vi være varsomme med at drage store konklusioner på baggrund af et enkelt år. Men det er glædeligt, at antallet er faldet og nu ligger lidt under niveauet i 2023 og 2024, siger Kristian Nørgaard Thomsen.
Færre bortvisninger ændrer ikke på alvoren i den enkelte sag Kristian Nørgaard Thomsen, formand for DBU Jyllands Disciplinærudvalg
Samme alvor i den enkelte sag
Opgørelsen viser antallet af bortvisninger. Den fortæller ikke i sig selv, hvad der ligger bag faldet, eller hvordan dommerne oplever tonen på og omkring banen.
For Kristian Nørgaard Thomsen ændrer nedgangen heller ikke på, hvordan den enkelte sag skal håndteres:
– Færre bortvisninger ændrer ikke på alvoren i den enkelte sag. Dommerne skal kunne passe deres opgave uden at blive mødt med uacceptabel adfærd, og vi tager fortsat alle indberetninger alvorligt. Det ansvar bliver ikke mindre, fordi det samlede antal falder, siger han.