417 Trænere: Antallet af afbud er som forventet
Vi har fået svar fra 417 jyske fodboldtrænere i en spørgeskemaundersøgelse om deres holds afbudskultur. Trænerne melder, at afbudskulturen er udfordret, men dog inden for skiven.
Det gør en lille smule ondt hver gang, der tikker et afbud ind. Sådan har de fleste fodboldtrænere det. Men det er et vilkår, når man træner et fodboldhold, som spiller på baner, hvor der er flere mælkebøtter end snorlige offsidestreger.
Og det vilkår accepterer et flertal af de jyske fodboldtrænere. Det giver de i hvert fald udtryk for i en spørgeskemaundersøgelse fra DBU Jylland om afbudskulturen på deres eget fodboldhold.
Faktisk er der konsensus om, at afbuddene i sig selv ikke er et stort problem, og at afbudskulturen hos de enkelte hold egentlig er helt udmærket.
Det er blandt konklusionerne på undersøgelsen, som vi går i dybden med i denne artikel.
Flertal melder om en god afbudskultur
De 417 trænere melder, at de generelt set oplever en god afbudskultur på eget fodboldhold. 54 procent har svaret, at de i høj grad eller meget høj grad oplever en god afbudskultur, mens 22 procent af respondenterne tilkendegiver, at de omvendt i lav eller meget lav grad oplever en god afbudskultur. 23 procent har placeret sig i midten med svaret ”hverken eller”.
Disse 417 trænere har svaret
- De 417 respondenter spænder fra børnetrænere til trænere for ældre (oldboys/oldgirls, red.)
- 70 procent er trænere for drenge/herrer, mens de resterende 30 procent er trænere for piger/kvinder
- 213 af respondenterne (51 procent) er børnetrænere
- 113 er ungdomstrænere (27 procent) er ungdomstrænere
- 85 er seniortrænere (20 procent) er seniortrænere
- De resterende seks respondenter er trænere for ældre, altså oldboys eller oldgirls
Som en væsentlig tilføjelse, og som fremgår af mange af svarernes kommentarer, så handler det for trænerne ikke, om hvad årsagen er til et afbud, men derimod hvornår afbuddet kommer. Sene afbud irriterer trænerne meget mere end tynde forklaringer.
På spørgsmålet om, ”I hvor høj grad oplever du, at du prioriterer fodbold højere end spillerne” er opfattelsen, at trænerne selv er gode til at vælge fodbolden over familiefødselsdage, biografture og kærestemiddage.
I hvert fald har 50 procent givet udtryk for, at de i høj grad eller meget høj grad oplever, at de selv prioriterer fodbolden højere end spillerne. 37 procent siger, at spillerne og trænere er lige gode om at vælge fodbolden til, mens 13 procent ser spillerne som mere dedikerede end dem selv.
Appellerer til fællesskabsfølelsen
Hvor trænerne altså lader til have accepteret, at fodbolden ikke altid er højeste prioritering hos spillerne, så forsøger de alligevel med bestemte virkemidler at få spillerne til at vælge fodbolden til i endnu højere grad.
For på spørgsmålet om, hvad trænerne gør for at undgå sene/tynde afbud fra spillerne, går de efter fællesskabsfølelsen og ordentligheden i at gå til en holdsport.
299 har meddelt, at de appellerer til, at spillerne har respekt for de øvrige holdkammerater, ligesom 208 trænere holder et opstartsmøde, hvor de i fællesskab med spillerne forsøger at aftale nogle rammer for holdet.
Nøgletal fra undersøgelsen
54 procent svarer i høj grad eller i meget høj grad
22 procent melder i lav eller meget lav grad
23 procent siger hverken eller
1 procent har svaret "ved ikke"
32 procent siger alt for mange afbud eller lidt for mange afbud
41 procent svarer få afbud eller meget få afbud
26 procent siger, at det er som forventet/passende
35 procent melder, at der er lidt for mange afbud eller alt for mange afbud
31 procent siger, at der er få eller meget få afbud
33 procent mener, at det er passende/som forventet
1 procent har svaret "ved ikke"
50 procent siger i høj grad eller i meget høj grad
37 procent svarer, at det er det samme
13 procent har svaret i mindre grad eller i meget mindre grad
299 appellerer til, at man har respekt for de øvrige holdkammerater
208 trænere holder et opstartsmøde, hvor de sammen aftaler rammerne
67 meddeler, at de har en bødekasse
60 belønner de spillere, der møder hyppigst op.
17 hænger en seddel op med oversigt over deltagelse til træning og kamp
NB: Her var det muligt at vælge flere svar
46 procent siger "sygdom/skader"
27 procent får flest afbud på grund af diverse arrangementer, fx familiefødselsdage
7 procent oplever flest afbud grundet manglende motivation, fx træt, stresset eller presset
4 procent har flest afbud, der er relateret til skole og yderligere 4 procent giver "dårligt vejr" skylden for overtallet af afbud
340 af trænerne godkender sygdom/skader som et afbud
246 accepterer afbud med begrundelsen "relateret til skole"
163 mener, at det er ok at melde afbud på grund af "diverse arrangementer"
123 trænere synes også, at "manglende motivation" er et godkendt afbud
Og så er der 120, som har svaret, at alle afbud er godkendte
NB: Her var det også muligt at vælge flere svarmuligheder
62 procent af respondenterne har tilkendegivet, at det er de i høj eller meget høj grad
22 procent er i lav eller meget lav grad bevidste om det
17 procent af trænerne er slet ikke klar over, at det giver klubben en bøde
Der er 67 af respondenterne, der tilkendegiver at benytte en bødekasse, som et adfærdsregulerende tiltag for at undgå for tynde afbud. Det er der måske ikke så meget nyt i. Mere interessant er det nok, at 60 af trænerne har sat kryds ved, at de belønner de spillere, der møder hyppigst op. Det gør de blandt andet i Skovsgaard Boldklub med vaskordning og træningstøj til de 16 spillere, der dukker mest op.
Blandt årsagerne til afbud fra spillerne kommer sygdom/skader ikke overraskende ind på en klar førsteplads. Det er næsten årsag til halvdelen af afbuddene, mere præcist 46 procent. På en lige så klar andenplads kommer 27 procent af afbuddene med forklaringer om ”diverse arrangementer, fx familiefødselsdage”. På en sidsteplads over årsager til afbud finder vi ”dårligt vejr”. Det oplever fire procent af trænerne som den hyppigste afbudsårsag.
Afbud til kamp = bøde
Det er ikke alle trænere (eller spillere eller forældre), der er klar over, at et holdafbud er forbundet med en bøde fra DBU Jyllands side. Bøden er et virkemiddel for at sikre det bedst mulige fodboldtilbud, hvor man kan føle sig sikker på, at ens modstander dukker op.
Hvad koster et afbud?
Udebliver fra DBU Jyllands turneringer – med afbud:
For ungdoms- og seniorhold i 11:11-turneringeren koster det 450 kroner.
For børnehold i turneringerne i 3:3, 5:5 og 8:8 koster det 225 kroner.
Udebliver fra DBU Jyllands turneringer – uden afbud:
For ungdoms- og seniorhold i 11:11-turneringeren koster det 1000 kroner.
For børnehold i turneringerne i 3:3, 5:5 og 8:8 koster det 500 kroner.
62 procent af de jyske trænere svarer, at de i høj grad eller meget høj grad er bevidste om, at et afbud er forbundet med en bøde. Samtidig er der 22 procent, der har responderet, at de i lav grad eller meget lav grad er bevidste om, at et afbud er forbundet med en bøde. 17 procent svarer, at de slet ikke er bevidste om det.
Vi dækker afbudskulturen løbende, og du kan også finde disse udgivelser om emnet:
Video: Ribes Serie 2-kvinder melder aldrig afbud
Podcast: Kunsten at håndtere afbuddene
Afbudsguide: Sådan melder dit hold fra til kamp
Afbudskultur: Vaskeordning til de mest trofaste