Fodbold får borgere i alle aldre i Kolding Kommune ud på fodboldbanen. Samarbejdet mellem DBU, DBU Jylland og Kolding Kommune har allerede givet flere adgang til fodboldens fællesskaber – og nu tages næste skridt med en ny velfærdsalliance, der skal fortsætte de gode takter fra tidligere år:

”Med aftalen fortsætter vi arbejdet med at skabe trivsel og bevægelse for både børn og voksne. Samtidig får flere mulighed for at blive en del af fodboldens stærke fællesskab. Det er kun muligt takket være det tætte samarbejde med Kolding Kommune, DBU Jylland, de lokale klubber og deres engagerede frivillige,” siger Jesper Møller, formand for DBU.

Især kommunens yngste borgere kan se frem til at få fodbold helt ind i hverdagen. I et samspil mellem dagtilbud, skoler og fodboldklubber skal flere børn få mulighed for leg, læring og glæden ved at være en del af et idrætsfællesskab

Fra visioner til handling

Som ved det tidligere samarbejde flugter den nye aftale med Kolding kommunes værdier og visioner:

”Velfærdsalliancen er med til at omsætte vores ambitioner om inkluderende fællesskaber til konkret handling. Fællesskaber, hvor alle børn, unge og voksne – uanset forudsætninger – oplever at høre til, er afgørende for både trivsel og sundhed. Derfor er det værdifuldt for os at fortsætte samarbejdet med DBU,” siger Jakob Ville, Kolding Kommunes borgmester.

Også i DBU Jylland ser man frem til at bygge videre på alliancen:

”Jeg glæder mig over, at vi i DBU Jylland blandt andet kommer til at bidrage med rådgivning og understøttelse til de lokale klubber. Velfærdsalliancen bygger på et tæt samarbejde med de lokale fodboldklubber, og de spiller en afgørende rolle i at åbne fodboldens fællesskaber og værdier for flere ,” siger Ole Ladefoged, formand for DBU Jylland.

Jonas Kallan Langvad – formand for Fritids- og idrætsudvalget i Kolding Kommune, siger:

”Fodboldklubberne i Kolding Kommune skaber vigtige fællesskaber, og gennem velfærdsalliancen kan vi sammen med DBU, foreninger og frivillige åbne dørene for endnu flere børn og unge. Også dem der ikke selv finder vej til fællesskabet på og uden for fodboldbanen.”

Ud over de sociale indsatser indeholder aftalen også afviklingen af tre ungdomslandskampe i løbet af aftaleperioden.

Aftalens indhold

A) Fodboldlounge
Et fælles udviklings- og vidensrum for fodbolden i Kolding Kommune.

B) Børneindsatser
Fodbold i dagtilbud og skoler, der styrker trivsel, bevægelse og fællesskab for alle børn.

C) Ungeindsatser
Unge engageres som frivillige og medskabere gennem fleksible og meningsfulde fællesskaber.

D) Inkluderende fodboldfællesskaber
Rummelige fodboldtilbud, der fremmer deltagelse, sundhed og trivsel for alle.