Frafald blandt teenagere er en udfordring, som mange jyske fodboldklubber oplever. Særligt efterskoleophold spiller for nogle unge en rolle, fordi de kommer væk fra deres vante fodboldmiljø – og ikke altid vender tilbage bagefter.

Derfor har DBU Jylland Region 3 nu nedsat en arbejdsgruppe, som skal arbejde målrettet med problematikken.

Arbejdsgruppen havde sit første møde den 16. april og er nu i gang med at indsamle viden og idéer til det videre arbejde.

– Frafaldet blandt de 13-19-årige er noget, vi ved fylder ude i klubberne. Derfor vil vi gerne blive klogere på, hvad der ligger bag, og hvordan vi kan motivere flere unge til at fortsætte med at spille fodbold, siger Søren Juul, bestyrelsesmedlem i Region 3 og tovholder på det nye projekt.

Arbejdsgruppen består af:

  • Søren Juul, bestyrelsesmedlem i Region 3
  • Rasmus Johansen, bestyrelsesmedlem i Region 3
  • Maja Nygaard Thomsen, faglig ansvarlig i Region 3 Ungdom
  • Julie Degn, FC Skanderborg og tidligere elev på BGI Efterskole
  • Mathias Schjødt, bestyrelsesmedlem i Virring Fodbold
  • Amalie Leonhard, VSK Aarhus
Efterskoleproblematik Fra venstre: Søren Juul, Amalie Leonhard, Maja Nygaard Thomsen, Mathias Schjødt, Rasmus Johansen. (Julie Degn var forhindret i første møde) Foto: Andrea Hoedt

Vil indsamle viden og gode erfaringer
Et centralt element i arbejdet bliver at indsamle både data og erfaringer – blandt andet gennem spørgeskemaer til nuværende og tidligere efterskoleelever.

Samtidig vil gruppen have fokus på at finde og dele gode eksempler fra klubber, der lykkes med at skabe attraktive miljøer for deres ungdomsspillere.

– Vi vil både indsamle viden fra de unge selv og se på de gode historier, der allerede findes i klubberne. Der er helt sikkert nogle erfaringer, vi kan lære af og bringe videre til andre, siger Søren Juul.

På det første møde drøftede arbejdsgruppen en række mulige årsager til frafaldet – herunder betydningen af fællesskab, træningsmiljø og overgangen til efterskole.

Et gennemgående tema er, hvordan klubberne kan bevare relationen til spillerne – også når de for en stund er væk.

– Noget af det, vi kigger på, er, hvordan klubberne kan holde fast i fællesskabet omkring de unge – også i perioder, hvor de for eksempel er på efterskole. Den relation kan være vigtig for, om de får lyst til at vende tilbage, siger Søren Juul.

Inviterer klubber til at byde ind
Arbejdsgruppen arbejder frem mod efteråret, hvor resultater og anbefalinger skal præsenteres for regionsbestyrelsen.

Undervejs håber arbejdsgruppen også at få input fra klubber, der selv arbejder med udfordringen.

– Vi ved, at mange klubber allerede gør sig gode erfaringer på området. Dem vil vi meget gerne høre om, så vi kan samle inspiration og dele den bredere ud, siger Søren Juul.

Har I input, som I vil dele? Kontakt:

Andrea Steengaard Hoedt
Fagspecialist / Kommunesamarbejde, Turneringer og Stævner i Region 3 Andrea Hoedt