Tre topnavne står klar til at inspirere på trænerseminar i Esbjerg
I januar kan ungdoms- og seniortrænere hente faglig inspiration i Esbjerg, hvor toptrænerne Glen Riddersholm, Jakob Poulsen og Sancheev Manoharan står klar med input og erfaringer fra dansk topfodbold. Seminarerne varer tre timer og giver hver tre refreshmentpoint til trænere med C-, B- eller GK B-trænerlicens.
Vinterpausen giver trænere en kærkommen chance for at fylde værktøjskassen op, før forårssæsonen starter. Derfor afholder DBU Jylland også i 2026 tre aftenseminarer i Esbjerg den 12., 19. og 26. januar – alle dage fra kl. 18.30 til 21.30.
I år kan deltagerne se frem til oplæg fra tre markante trænere i dansk fodbold: Jakob Poulsen, Glen Riddersholm og Sancheev Manoharan, der hver især sætter fokus på centrale elementer i spillet og giver indblik i deres tilgang til arbejdet på træningsbanen.
Første seminar afholdes den 12. januar, hvor Jakob Poulsen, cheftræner i AGF, tager udgangspunkt i temaet gennembrudsspil. Med en baggrund som både Superliga-spiller, udlandsprofessionel og cheftræner sætter han fokus på, hvordan hold hurtigere og mere effektivt bringes frem til afslutningsmuligheder.
Optjen refreshment til din licens
Trænere med C-, B- og GK B-licens optjener 3 refreshmentpoint til opretholdelse af licensen pr. seminar. Ved deltagelse på alle tre optjenes 9 point.
Den 19. januar er det Glen Riddersholm, tidligere cheftræner i bl.a. FC Midtjylland, AGF, SønderjyskE og IFK Norrköping, der står på programmet. Her er temaet strategi til at nedbryde defensive organisationer med afsæt i en struktureret, principbaseret tilgang samt individuel, positionsbestemt træning.
Seminarrækken rundes af den 26. januar, hvor Esbjerg fB’s cheftræner, Sancheev Manoharan, dykker ned i spillestilstræning. Fokus ligger på lavt forsvarsspil og generelle principper, som kan styrke struktur og tydelighed i hverdagen – også i klubber med begrænset træningstid.
Du kan læse mere om oplægsholderne og deres temaer nedenfor.
Seminarerne gennemføres delvist i teorilokale og delvist på banen, hvor deltagerne får mulighed for at se øvelser og principper omsat til praksis. Alle tre seminarer afholdes i Blue Water Dokken, Gl. Vardevej 82, 6700 Esbjerg.
12. januar – Jakob Poulsen, AGF
Cheftræner for AGF i 3F Superligaen, Jakob Poulsen.
Jakob har masser af erfaring fra fodboldverdenen. En spillerkarriere som startede i Næsbjerg/Rousthøje UI førte ham siden forbi Esbjerg fB, SC Heerenveen, AGF, FC Midtjylland, AS Monaco og Melbourne Victory. I 2023 blev Jakob cheftræner for Viborg FF efter en periode som assistenttræner i klubben. Jakob har en UEFA Pro-licens.
TEMA: Gennembrudsspil
Seminaret vil have fokus på:
- Vi skal hurtigt frem til afslutningsmuligheder
Foto: AGF
19. januar – Glen Riddersholm
Glen Riddersholm er oprindeligt fra Esbjerg, men var tilknyttet FC Midtjyllands ungdomsafdeling fra 1995-2006 hvorefter han havde en kort periode som U16- og U17-landstræner. Turen gik retur til FC Midtjylland som assistenttræner for Superligaholdet, inden han overtog cheftrænerposten i 2011. I 2015 stoppede han i FC Midtjylland efter et dansk mesterskab. Sidenhen har han været cheftræner i AGF, SønderjyskE og IFK Norrköping. I SønderjyskE førte han holdet i pokalfinalen i både 2020 (som de vandt) og 2021. Senest har han været assistenttræner i engelske Norwich City FC. Glen har en UEFA Pro-licens.
TEMA: Strategi til at nedbryde defensive organisationer
Seminaret vil have fokus på:
- Struktureret tilgang bygget på principper
- Individuel positionsbestemt træning og fokuspunkter
Foto: IFK Norrköping
26. januar – Sancheev Manoharan, Esbjerg fB
Cheftræner for Esbjerg fB i Betinia Ligaen, Sancheev Manoharan.
Sancheev har været tilknyttet AGF’s ungdomsafdeling igennem ti år som blandt andet U17- og U19 Liga cheftræner. Herefter var han en tur i Norge og FK Haugesund, hvor han har været ansat i rollen som Head of Coaching på akademiet og sluttede af med en periode som cheftræner for klubbens bedste hold i Eliteserien. Sancheev har en UEFA Pro-licens.
TEMA: Spillestilstræning
Seminaret vil have fokus på:
- Lavt forsvarsspil
- Generelle principper
Foto: Esbjerg fB
| PROGRAM (Gælder alle tre datoer) | |
|---|---|
| 18.30 | Velkomst og let bespisning |
| 19.00 | Træning på banen m. medier |
| 20.30 | Kaffe/te og kage |
| 20.40 | Oplæg ved instruktør |
| 21.30 | Tak for i aften |
Pris
Deltagelse koster 400 kroner pr. seminar. Der er rabat på 150 kroner ved deltagelse alle tre aftener, så den samlede pris er 1050 kroner.
Refreshment til din trænerlicens
Ved at deltage optjener du tre refreshmentpoint til din C-, B- eller GK B-trænerlicens pr. seminar, så du i alt kan optjene ni point ved at deltage på alle tre seminarer.
Målgruppe
Ungdoms- og seniortrænere på breddeniveau.
Spørgsmål?
Hvis du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte:
Se alle DBU Jyllands aktuelle seminartilbud:
10.-11. januar 2026 i Idrætscenter Vendsyssel:
12., 19., 26. januar 2026 i Blue Water Dokken, Esbjerg:
Tre topnavne står klar til at inspirere på trænerseminar i Esbjerg
14., 21., 28. januar 2026 i Vildbjerg Sports- og Kulturcenter:
Seminarer: Kickstart det nye år med faglig inspiration i Vildbjerg