Er du klar til den nye sæson? I løbet af januar 2026 afholder DBU Jylland trænerseminarer med danske toptrænere, der står klar til at dele ude af deres viden og erfaring.

Navne som Jakob Poulsen og Glen Riddersholm samt cheftræner for U18-herrelandsholdet, Morten Mølkjær, er blot nogle af de navne, du har mulighed for at hente inspiration fra, så din træning står helt skarpt, når forårssæsonen starter.

Januar byder også på en unik fodboldoplevelse, når turen går til en af Englands helt store fodboldbyer, Liverpool. På programmet er blandt andet Champions League-kampen mellem Liverpool FC og Qarabag FK på klubbens legendariske hjemmebane, Anfield.

Tilmeldingsfristen for studieturen til Liverpool nærmer sig. Få overblik over alle tilbud nedenfor:

seminar: Vrå

Dato: 10.-11. januar 2026

Den 10.-11. januar 2026 vender trænerseminaret i Vrå tilbage med fire stærke trænerprofiler i dansk fodbold – herunder U19-cheftrænerne fra AaB og FC Midtjylland samt tidligere Superliga-cheftræner Glen Riddersholm og cheftræner for Danmarks U18-landshold, Morten Mølkjær.

Deltagere optjener 12 refreshmentpoint til C-, B- og GK B-licensen.

Tilmeldingsfrist:

seminar: esbjerg

Dato: 12., 19., 26. januar 2026

I januar kan ungdoms- og seniortrænere hente faglig inspiration i Esbjerg, hvor toptrænerne Glen Riddersholm, Jakob Poulsen og Sancheev Manoharan står klar med input og erfaringer fra dansk topfodbold.

Seminarerne varer tre timer og giver hver 3 refreshmentpoint til trænere med C-, B- eller GK B-trænerlicens.

Tilmeldingsfrist:

seminar: Vildbjerg

Dato: 14. & 21. januar 2026

I januar 2026 inviterer DBU Jylland igen til trænerseminarer i Vildbjerg, hvor Okan Atas og Jacob Dehn deler ud af deres erfaring og metoder fra hverdagen i henholdsvis Randers FC og AC Horsens.

Hvert seminar varer tre timer og giver 3 refreshmentpoint for C-, B- og GK B-licensindehavere.

Tilmeldingsfrist:

studietur: liverpool

Dato: 26.-29. januar 2026

DBU Fyn og DBU Jylland tilbyder en studietur med fokus på faglig fordybelse og engelsk fodboldkultur på nærmeste hold. Turen, der blandt andet byder på en Champions League-kamp, går til Liverpool den 26.-29. januar 2026, og der er åbent for tilmelding nu – men skynd dig, for fristen er allerede den 19. december.

For dig med C-, B- og GK B-licens giver deltagelse på turen hele 12 refreshmentpoint til din trænerlicens, såfremt hele det planlagte program gennemføres.

Tilmeldingsfrist:

Se også

Start din træneruddannelse med en UEFA C-licens. På UEFA C-uddannelsen bliver du klogere på dig selv og på dine spillere – og du lærer, hvordan du sammensætter det perfekte træningspas.