MENU

148 hold er klar til JM i indefodbold

148 hold fra U15-rækkerne og ældre har indtil videre kvalificeret sig til de Jyske Mesterskaber i indefodbold. Find en liste over finalisterne til de første 19 JM-finaler her.

148 hold er klar til JM i indefodbold
Herreseniorholdet fra Spjald IF sluttede sidste sæson som jyske mestre i A-rækken - kan de gøre det igen? Foto: Mads Kildal Christensen

AF: Ina Tofterup, DBU Jylland Kommunikation //

Flere tusinde hold var tilmeldt DBU Jyllands indefodboldturneringer, da sæsonen blev skudt i gang i efteråret 2018.

Nu nærmer afgørelsens time sig, og de jyske mestre i indefodbold skal findes. De første 19 mesterhold bliver kåret i weekenden den 2.-3. februar.

Nedenfor finder du en liste over samtlige finalehold, som deltager ved de fem finalestævner i Jetsmark, Hadsund, Østfjens, Hornslet og Rødding.

Rækker: U15 Drenge A og B, U15 Piger A og B
Dato: 2.-3. februar 2019
Sted: Jetsmark Idrætscenter

Rækker: U16 Drenge A og B, U16 Piger A & B
Dato: 2.-3. februar 2019
Sted: Hadsund Hallerne

Rækker: U17 Drenge A og B
Dato: 2.-3. februar 2019
Sted: Østfjens Hallen

Rækker: U19 Drenge A og B, U18 Piger A og B
Dato: 2.-3. februar 2019
Sted: Hornslet Idræts- & Kulturcenter

Rækker: Herresenior A, B og C, Kvindesenior A og B

Dato: 2.-3. februar 2019
Sted: Rødding Centret

Præcise kampprogrammer og spilletidspunkter kan findes ved at søge på den enkelte årgang nedenfor

Finaledeltagere
Række Hold
U15 Piger A Farsø/Ullits IK 1, Farsø/Ullits IK 2, FC Horsens 2, Hviding IF, IF Lyseng 1, Mejrup GU 1, SIV, Varde IF
U15 Piger B Aulum IF, Dybbøl IU 1, Dybbøl IU 2, FC Horsens 1, IF Lyseng 2, Mejrup GU 2, Støvring IF, Aalborg KFUM
U15 Drenge A Auning IF 1, Dybbøl IU, Gl. Helle, Jetsmark IF, Løgstør IF, Ribe BK, SUB 88, Trekrner/Skovsgård
U15 Drenge B Auning IF 2, Bagterp IF, Biersted/Nørhalne/Vadum, Darum IF, Ensted/AaBK, Hørning IF, Kjellerup IF, Sjørring B
U16 Piger A BMK, FC Horsens 1, FC Horsens 2, Fredericia KF, Lemvig GF, Mejrup GU, Støring IF 2, Aalborg KFUM 1
U16 Piger B FC Thy Piger, MorsØ FC, SIV, Snejbjerg SG&I, Støring IF 1, Team HEG, Thorsø/Tungelund IF, Aalborg KFUM
U16 Drenge A Aif/NBK, Foulum IF, Hjørring IF, Jetsmark IF 1, Jetsmark IF 2, Kristrup Boldklub, Nors B, Ommersyssel IF
U16 Drenge B Biersted/Nørhalne/Vadum, Dronninglund IF, Fursund IF, Fårvang IF, Hadsund B, Hammerum IF, Hornslet IF, Løgstrup G&IF
U17 Drenge A Dybbøl IU, Esbjerg fB, Gl. Helle, Hjørring IF, Koldby/Hørdum IF 1, Skovsgaard B, VUGH
U17 Drenge B Aif/NBK, FBS Als, Hanstholm IF 1, Hanstholm IF 2, Jetsmark IF, Koldby-Hørdum IF, Ommersyssel IF, Tårs/Ugilt IF
U18 Piger A DHF&K, Hatting-Torsted/Stensballe IK, Højer/Tønder, Romalt IF, Team 10 1, Team 10 2, Team Østvendsyssel 1, AaBK/Løjt
U18 Piger B Kjellerup Frederiks Q, Kolind/Midtdjurs, Næsbjerg RUI, Skødstrup SF, Team Østvendsyssel 2, Trekroner IF 98, Varde IF, Viborg Q
U19 Drenge A Darum IF, HBV Sydthy, Hobro IK, Jammerbugt FC, Jetsmark IF, Ommersyssel IF 1, Snejbjerg SG&I, Aabenraa BK
U19 Drenge B Bagterp IF, Blåbjerg BK, JBS, KLG 1, KLG 2, Langaa IK, Ommersyssel IF 2, Rebild Syd
Kvinde A Bramming B, Lemvig GF, Lysabild SG, Romalt IF, Skødstrup SF, Spjald IF
Kvinde B BMI 1, BMI 2, DHF&K, Hersom/Bjerregrav IF, Højer/Tønder, Ringkøbing IF, Tornby IF, Vorbasse/Hejnsvig
Herresenior A Borris IF, FC Royal, Jetsmark IF, Prügelknabe IK 1, Spjald IF, Sulsted IF, Sønderris SK
Herresenior B AC Norddjurs,, Brabrand IF, Hadsund B, IF Nordmors, Kvik 70, Rødding IF, Ulsted B, Viborg FF Oldboys
Herresenior C Egen UI, FK Fjordsiden, Frem 71, Lem B (Aarhus), Prügelknabe IK 2, Rødding IF, Skovsgaard B, Ørnhøj/Abildå B1986

Hjemmesiden vil løbende blive opdateret i takt med kåringen af de jyske mestre i indefodbold.

Læs mere
Se oversigten om JM-finalestævner her
Få tjek på lovlige spillere til de sidste indefodboldkampe

Log ind