Nyheder

Har du styr på 28-dagsreglen?

En fodboldklub kan godt kræve, at en kamp spilles på en søndag eller en helligdag, hvis den er fastsat hertil. Det kræver blot, at kravet fremsættes skriftligt over for modparten senest 28 dage før kampen.

Det er vigtigt at være i god tid, hvis man ønsker at rykke en kamps spilletidspunkt. (Foto: Fodboldbilleder.dk)

Hvordan er det nu med 28-dagsreglen? Og hvad med 21-dagsreglen?

Er du i tvivl, så har du nu muligheden for at bliv opdateret på de gældende regler:

Ifølge DBU Jyllands turneringsreglement er det sådan, at det er den arrangerende klub, der bestemmer spilletidspunktet for en kamp.

Dog kan kampe kun placeres på andre dage end søndag i den programsatte weekend - henholdsvis Skærtorsdag, 2. påskedag, Kr. Himmelfartsdag og 2. pinsedag - hvis parterne er enige herom.

Det betyder altså, at en klub kan kræve en kamp spillet søndag (eller Skærtorsdag, 2. påskedag, Kr. Himmelfartsdag og 2. pinsedag såfremt kampen er fastsat hertil).

På én betingelse...
 
Betingelsen for at få opfyldt dette krav er blot, at klubben fremsætter det skriftligt overfor modparten senest 28 dage før kampen. Hvis det er første kamp i en turneringshalvdel, er fristen dog 21 dage før kampen.

Man kan finde de præcise formuleringer i §11.11 i DBU Jyllands Turneringsreglement.

Det er i øvrigt netop i disse dage, at klubbernes kampfordelere indberetter tidspunkter for hjemmekampe i Jyllandsserien Herrer, Serie 1, Serie 2 og Serie 3 samt Jyllandsserien Kvinder.

Sidste frist for indberetning af disse oplysninger er d. 1. marts. Læs mere herom på hjemmesidens afsnit om kampfordelerinfo.

Flytning af kampe i sidste spillerunde

Det er muligt for klubberne at rykke seniorkampe i sidste spillerunde, der ellers er låst fast til det samme spilletidspunkt i en række.
 
På DBU Jyllands delegeretmøde i januar 2009 besluttede de jyske klubber, at kampene kan spilles tidligere, hvis de spillende klubbere er enige herom.

Det er imidlertid ikke praktisk muligt for klubberne selv at ændre dette via KlubOffice. Det skyldes, at systemet låser spilletidspunkterne fast for at disse ikke kan flyttes til et senere tidspunkt.

Hvis de to spillende klubber er enige om at flytte en kamp i sidste spillerunde, kan de blot sende en mail til DBU Jylland Turneringer, som så vil foretage flytningen.

Læs mere om reglerne her.

Læs også:

DBU Jyllands Turneringsreglement

Af: Martin Weibel og Mads D. Larsen

24. februar 2012, 11:10

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Udvidet kampsøgning
Livescore søgning


Grib mobilen og tag en selfie før, under eller efter en af jeres træninger – så er du med i konkurrencen om gavekort til www.unisport.dk. Læs mere her!

Område

NavnBy og dato
DBU B1-trænerHjørring
13-03-2015
DBU C-træner ØvelsesgeneratorenEsbjerg
15-03-2015
DBU C-træner UngdomskamplederViborg
17-03-2015
DBU C-træner FodboldskaderHolstebro
18-03-2015
DBU C-træner Børnefodboldens BasisStøvring
21-03-2015
DBU C-træner ATK 9-14 årHjørring
21-03-2015
DBU C-træner Leg dig til landsholdetHolstebro
22-03-2015
Find flere kurser her
Område

NavnBy og dato
Sådan søger du fonde og puljer - InspirationsaftenStorvorde
04-03-2015
Klub-CMSHolstebro
04-03-2015
Klub-CMSAalborg Øst
05-03-2015
Sådan søger du fonde og puljer - InspirationsaftenVejen
05-03-2015
Klub-CMSTilst
11-03-2015
Find flere kurser her
Område

NavnBy og dato
DBU Dommer GrundkursusRanders SØ
14-03-2015
Teenager-dommercampStorvorde
27-07-2015
Find flere kurser her
 
 
Glemt adgangskode?
Indtast dit brugernavn eller email her, så sender vi din adgangskode til dig.
Brugernavn / E-Mail:
ELLER
 
Lav ny profil uden Facebook