Ombrydning i børnefodbolden - FORÅR 2020

Region 3 indførte fra efteråret 2018 en ny turneringsstruktur i børnefodbolden, hvor det primære fokus er på ”Bedre matchning for alle i børnefodbolden”. I forsøget på at skabe mere jævnbyrdige kampe vil alle børnerækker i U8-U12 også blive ombrudt 1 ekstra gang i foråret 2020.

Bemærk: Alle hold i turneringen er automatisk overført fra efterårsturneringen 2019.


3-MANDS U5-U8
For at øge fleksibiliteten for klubberne bliver 3-bold tilmeldingsstævner i foråret 2020 Alle hold, der tilmelder sig stævne 1, overføres automatisk til stævne 2 og herfra videre til stævne 3. Nye hold får mulighed for at tilmelde sig stævne 2 eller stævne 3 – eller eksisterende hold kan framelde sig. Evt. framelding skal ske via Kluboffice eller mail til Region 3, inden tilmeldingsfristen til stævnet.
Bemærk at U8 Piger i foråret 2020 – både kan spille 3-mands eller 5-mands.

Tilmeldingsstævnerne afvikles med faste spilledatoer, lørdage i uge 18, 23 og 25. Arrangørklubben kan ændre i spilletidspunktet, men datoen kan kun ændres, hvis alle klubber godkender det.

Klubber, der er tilmeldt til 3-mands og ikke kan afvikle stævner lørdag i uge 18, 23 og 25, bedes give besked om det til region3@dbyjulland.dk

Datoplan 3-mands
a. Stævne 1 d. 2. maj – tilmeldingsfrist d. 1. april
Redigeringsfase 7/4 – 14/4. Endelig spilleplan 15/4
Hold, der deltager i stævne 1, overføres automatisk til stævne 2
b. Stævne 2 d. 6. juni – tilmeldingsfrist d. 10. maj
Redigeringsfase 15/5 – 19/5. Endelig spilleplan 20/5
Hold der deltager i stævne 2 overføres automatisk til stævne 3
c. Stævne 3 d. 22. juni - tilmelding 26. maj
Redigeringsfase 29/5 – 3/6. Endelig spilleplan 4/6
d. Fast spilledag for 3-mands er lørdag.


5-MANDS U8/U9
U8 og U9 afvikler 4 stævner – hvor der ombrydes efter stævne 2.
Tilmeldingsfrist er 31. marts.

Datoplan U8/U9
a. Uge 17 og 18: 2 stævner – seneste spilledato 03/5-2020
Redigeringsfase 3/4 – 7/4. Endelig spilleplan 8/4
b. Uge 19 og 20: Ombrydning – nye puljer
c. Uge 23 og 25: 2 stævner – seneste spilledato 25/6-2020
Redigeringsfase 8/5 – 12/5. Endelig spilleplan 13/5
d. U8-U9 Dr. A, C anbefalet spilledag lørdag
U8-U9 Dr. B anbefalet spilledag søndag
U8-U9 Pi. anbefalet spilledag søndag


5-MANDS U10
U10 afvikler 5 stævner – hvor der ombrydes efter stævne 3
Tilmeldingsfrist er 15. marts

Datoplan U10
a. Uge 16, 17 og 18: 3 stævner – seneste spilledato 3/5-2020
Redigeringsfase 26/3 – 2/4. Endelig spilleplan 3/4
b. Uge 19 og 20: Ombrydning – nye puljer
c. Uge 23 og 25: 2 stævner – seneste spilledato 25/6-2020
Redigeringsfase 8/5 – 12/5. Endelig spilleplan 13/5
d. U10 Dr. A, C anbefalet spilledag lørdag
U10 Dr. B anbefalet spilledag søndag
U10 Pi. anbefalet spilledag søndag


5-MANDS U11
U11C drenge og piger følger samme datoplan som U10, mens at U12/U13 5-mands afvikler 5 stævner – uden ombrydning – p.g.a. et begrænset antal hold i rækkerne. Anbefalet spilledag lørdag for drengene og søndag for pigerne.

Datoplan U12/U13 5-mands
a. Uge 16, 18, 20, 23 og 25
U12/U13 5-mands afvikler 5 stævner – uden ombrydning – p.g.a. et begrænset antal hold i rækkerne.
b. Anbefalet spilledag lørdag for drengene og søndag for pigerne


8-MANDS U11
U11 afvikler 6 stævner – hvor der ombrydes efter stævne 3
Tilmeldingsfrist er 15. marts

Datoplan U11
a. Uge 16, 17 og 18: 3 stævner – seneste spilledato 3/5-2020
Redigeringsfase 26/3 – 2/4. Endelig spilleplan 3/4
b. Uge 19-20: Ombrydning – nye puljer
c. Uge 23, 24 og 25: 3 stævner – seneste spilledato 25/6-2020
Redigeringsfase 8/5 – 12/5. Endelig spilleplan 13/5
d. U11 Dr. A, C anbefalet spilledag søndag
U11 Dr. B anbefalet spilledag lørdag
U11 Pi. anbefalet spilledag lørdag


8-MANDS U12
Følgende rækker afvikles som enkeltkampe m/ombrydning i foråret 2020: U12 Drenge A, B1, B2, U12 Piger A og B.
Tilmeldingsfrist er 15. marts

Datoplan U12 enkeltkampe m/ombrydning med 10 kampe
a. Uge 16-20: 5 kampe – seneste spilledato 13/5-2020
Redigeringsfase 26/3 – 2/4. Endelig spilleplan 3/4
b. Torsdag d. 14/5: Ombrydning – nye puljer
c. Uge 22-26: 5 kampe – seneste spilledato 25/6-2020
Redigeringsfase 15/5 – 18/5. Endelig spilleplan 19/5
d. Anbefalet spilledag for enkeltkampe er onsdag

Følgende rækker afvikles i stævneform m/ombrydning i foråret 2020 med 2 kampe pr. stævne: U12 Drenge C1, C2, U12 Pige C
Tilmeldingsfrist er 15. marts

Datoplan U12 stævnekampe m/ombrydning med 6 stævner
a. Uge 16,17 og 18: 3 stævner – seneste spilledato 3/5-2020
Redigeringsfase 26/3 – 2/4. Endelig spilleplan 3/4
b. Uge 19-20.: Ombrydning – nye puljer
c. Uge 23, 24 og 25: 3 stævner – seneste spilledato 25/6-2020
Redigeringsfase 8/5 – 12/5. Endelig spilleplan 13/5
d. U12 Dr. C1, C2 anbefalet spilledag søndag
U12 Pi. C anbefalet spilledag lørdag


Vigtigt i forhold til ombrydning
For at Region 3 kan lave en optimal ombrydning, er det meget vigtigt, at alle resultater fra U8-U12 bliver indrapporteret – umiddelbart efter kampene er færdigspillede.

Ombrydningen af alle rækker i stævneform fra U8-U12 vil i foråret 2020 ske i uge 19. Alle resultater skal således være indrapporteret senest mandag morgen i uge 19, hvor ombrydningen starter. U12 rækker enkeltkampe skal være indrapporteret torsdag d. 14/5, hvor ombrydningen finder sted.

Vi anbefaler at klubberne påsætter trænere og holdledere som kontaktpersoner på alle hold. I tilfælde af Region 3 mangler enkelte resultater, vil det være hurtigere at kontakte de enkelte trænere, frem for først at skulle forstyrre kampfordeleren.