Ombrydning i børnefodbolden - EFTERÅR 2019

Region 3 indførte fra efteråret 2018 en ny turneringsstruktur i børnefodbolden, hvor det primære fokus er på ”Bedre matchning for alle i børnefodbolden”. I forsøget på at skabe mere jævnbyrdige kampe vil alle børnerækker i U8-U12 blive ombrudt 1 ekstra gang i efteråret 2019.


3-MANDS U5-U8
For at øge fleksibiliteten for klubberne er 3-bold tilmeldingsstævner i efteråret 2019. Alle hold, der tilmelder sig stævne 1, overføres automatisk til stævne 2 og herfra videre til stævne 3. Nye hold får mulighed for at tilmelde sig stævne 2 eller stævne 3 – eller eksisterende hold kan framelde sig. Evt. framelding skal ske via Kluboffice eller mail til Region 3, inden tilmeldingsfristen til stævnet.
Bemærk at U8 Piger i efteråret 2019 – både kan spille 3-mands eller 5-mands.

Tilmeldingsstævnerne afvikles med faste spilledatoer, lørdage i uge 34, 37 og 40. Arrangørklubben kan ændre i spilletidspunktet, men datoen kan kun ændres, hvis alle klubber godkender det.

Klubber, der er tilmeldt til 3-mands og ikke kan afvikle stævner lørdag i uge 34, 37 og 40, bedes give besked om det til region3@dbyjulland.dk

Datoplan 3-mands
a. Stævne 1 d. 24. august – tilmeldingsfrist d. 4. august
Redigeringsfase 8/8 – 12/8. Endelig spilleplan 13/8
Hold, der deltager i stævne 1, overføres automatisk til stævne 2
b. Stævne 2 d. 14. september – tilmeldingsfrist d. 26. august
Redigeringsfase 28/8 – 1/9. Endelig spilleplan 2/9
Hold der deltager i stævne 2 overføres automatisk til stævne 3
c. Stævne 3 d. 5. oktober - tilmeldingsfrist d. 16. september
Redigeringsfase 18/9 – 22/9. Endelig spilleplan 23/9
d. Fast spilledag for 3-mands er lørdag.


5-MANDS U8/U9
U8 og U9 afvikler 4 stævner – hvor der ombrydes efter stævne 2.
Tilmeldingsfrist er 10. juni

Datoplan U8/U9
a. Uge 34 og 36: 2 stævner – seneste spilledato 8/9-2019
Redigeringsfase 25/6 – 10/7. Endelig spilleplan 11/7
b. Uge 37 og 38: Ombrydning – nye puljer
c. Uge 39 og 40: 2 stævner – seneste spilledato 10/10-2019
Redigeringsfase 13/9 – 16/9. Endelig spilleplan 17/9
d. U8-U9 Dr. A, C anbefalet spilledag lørdag
U8-U9 Dr. B anbefalet spilledag søndag
U8-U9 Pi. anbefalet spilledag søndag


5-MANDS U10
U10 afvikler 5 stævner – hvor der ombrydes efter stævne 3
Tilmeldingsfrist er 10. juni

Datoplan U10
a. Uge 34, 35 og 36: 3 stævner – seneste spilledato 8/9-2019
Redigeringsfase 25/6 – 10/7. Endelig spilleplan 11/7
b. Uge 37 og 38: Ombrydning – nye puljer
c. c. Uge 39 og 40: 2 stævner – seneste spilledato 10/10-2019
Redigeringsfase 13/9 – 16/9. Endelig spilleplan 17/9

d. U10 Dr. A, C anbefalet spilledag lørdag
U10 Dr. B anbefalet spilledag søndag
U10 Pi. anbefalet spilledag søndag


5-MANDS U11
U11C drenge og piger følger samme datoplan som U10, mens at U12/U13 5-mands afvikler 5 stævner – uden ombrydning – p.g.a. et begrænset antal hold i rækkerne. Anbefalet spilledag lørdag for drengene og søndag for pigerne.

Datoplan U12/U13 5-mands
a. Uge 34, 35, 36, 39 og 40
U12/U13 5-mands afvikler 5 stævner – uden ombrydning – p.g.a. et begrænset antal hold i rækkerne.
b. Anbefalet spilledag lørdag for drengene og søndag for pigerne


8-MANDS U11
U11 afvikler 5 stævner – hvor der ombrydes efter stævne 3
Tilmeldingsfrist er 10. juni

Datoplan U11
a. Uge 34, 35 og 36: 3 stævner – seneste spilledato 8/9-2019
Redigeringsfase 25/6 – 10/7. Endelig spilleplan 11/7
b. Uge 37-38: Ombrydning – nye puljer
c. c. Uge 39 og 40: 2 stævner – seneste spilledato 10/10-2019
Redigeringsfase 13/9 – 16/9. Endelig spilleplan 17/9

d. U11 Dr. A, C anbefalet spilledag søndag
U11 Dr. B anbefalet spilledag lørdag
U11 Pi. anbefalet spilledag lørdag


8-MANDS U12
Følgende rækker afvikles som enkeltkampe m/ombrydning i efteråret 2019: U12 Drenge A, B1, B2, U12 Piger A.
Tilmeldingsfrist er 10. juni

Datoplan U12 enkeltkampe m/ombrydning med 10 kampe
a. Uge 33-37: 5 kampe – seneste spilledato 11/9-2019
Redigeringsfase 25/6 – 10/7. Endelig spilleplan 11/7
b. Uge 37-38: Ombrydning – nye puljer
c. Uge 39-41, 43-44: 5 kampe – seneste spilledato 10/11-19
Redigeringsfase 13/9 – 16/9. Endelig spilleplan 17/9
d. Anbefalet spilledag for enkeltkampe er onsdag i uge 39-41, dog søndag uge 43-44

Følgende rækker afvikles i stævneform m/ombrydning i efteråret 2019 med 2 kampe pr. stævne: U12 Drenge C1, C2, U12 Piger B og C
Tilmeldingsfrist er 10. juni

Datoplan U12 stævnekampe m/ombrydning med 5 stævner
a. Uge 34, 35 og 36: 3 stævner – seneste spilledato 8/9-2019
Redigeringsfase 25/6 – 10/7. Endelig spilleplan 11/7
b. Uge 37-38: Ombrydning – nye puljer
c. c. Uge 39 og 40: 2 stævner – seneste spilledato 10/10-2019
Redigeringsfase 13/9 – 16/9. Endelig spilleplan 17/9

d. U12 Dr. C1, C2 anbefalet spilledag søndag
U12 Pi. B, C anbefalet spilledag lørdag


Vigtigt i forhold til ombrydning
For at Region 3 kan lave en optimal ombrydning, er det meget vigtigt, at alle resultater fra U8-U12 bliver indrapporteret – umiddelbart efter kampene er færdigspillede.

Ombrydningen af alle rækker fra U8-U12 vil i efteråret 2019 ske i uge 37. Alle resultater skal således være indrapporteret senest mandag morgen i uge 37, hvor ombrydningen starter.

Vi anbefaler at klubberne påsætter trænere og holdledere som kontaktpersoner på alle hold. I tilfælde af Region 3 mangler enkelte resultater, vil det være hurtigere at kontakte de enkelte trænere, frem for først at skulle forstyrre kampfordeleren.