Her er de jyske mestre i indefodbold

I weekenden blev der fundet jyske mestre i indefodbold i 19 rækker. Her kan du se, hvem der løb med pokalerne.



FC Horsens var et af de hold, som kunne tage en JM-pokal med hjem. Foto: Privat

Lyden er helt karakteristisk: Gummi fra indendørssko, som hviner i skiftende tempo, kun afbrudt af et stort brag når bolden kanonerer mod banden i ny og næ.

Indefodbold er stadig et hit blandt de jyske fodboldspillere. Ikke færre end 3200 hold har deltaget i DBU Jyllands indefodboldturnering.

I weekenden blev der så afviklet jyske mesterskaber i indefodbold, og 148 hold var i aktion spredt over 19 rækker. Vi har lavet en samlet oversigt til dig, så du kan se, hvem der løb af med pokalen.

Vi har samlet finaleresultater og fotos til dig her
HERRE A
Semifinale 1 Jetsmark IF - FC Royal 6-5
Semifinale 2 Spjald IF 1 - Prügelknabe IK 4-2
FINALE Jetsmark IF - Spjald IF 1 1-4
Vinder: Spjald IF 1 - Bronze: Prügelknabe IK

HERRE B
Semifinale 1 Hadsund B - Spjald IF 2 2-3
Semifinale 2 Rødding IF 1 - Brabrand IF 9-3
FINALE Spjald IF 2 - Rødding IF 1 4-3
Vinder: Spjald IF 2 - Bronze: Hadsund B

HERRE C
Semifinale 1 Skovsgaard B - Prügelknabe IK 2 3-5
Semifinale 2 Egen UI - Lem B 4-3
FINALE Prügelknabe IK 2 - Egun UI 8-7
Vinder: Prügelknabe IK 2 - Bronze: Lem B

KVINDE A
Semifinale 1 Romalt IF - Lysabild SG 1-3
Semifinale 2 Lemvig GF - Skødstrup SF 4-2
FINALE Lysabild SG - Lemvig GF 4-2
Vinder: Lysabild SG - Bronze: Romalt IF

KVINDE B
Semifinale 1 Tornby IF - DHF&K 4-2
Semifinale 2 Vorbasse/Hegnsvig - Ringkøbing IF 7-3
FINALE Tornby IF - Vorbasse/Hegnsvig 3-5
Vinder: Vorbasse/Hegnsvig - Bronze: Ringkøbing IF

U19 DRENGE A
Semifinale 1 Darum IF - Jetsmark IF 7-6
Semifinale 2 Jammerbugt FC - Ommersyssel IF 1 3-4
FINALE Darum IF - Ommersyssel IF 1 3-6
Vinder: Ommersyssel IF 1 - Bronze: Jammerbugt FC

U19 DRENGE B
Semifinale 1 KLG 1 - Langaa IK 3-5
Semifinale 2 JBS - Rebild Syd 2-1
FINALE Langaa IK - JBS 5-4
Vinder: Langaa IK - Bronze: Rebild Syd

U18 PIGER A
Semifinale 1 Team 10 2 - Team Østvendsyssel 1 5-2
Semifinale 2 Højer/Tønder - Hatting-Torsted/Stensballe IK 4-3
FINALE Team 10 2 - Højer/Tønder 7-6
Vinder: Team 10 2 - Bronze: Hatting-Torsted/Stenballe IK

U18 PIGER B
Semifinale 1 Næsbjerg RUI - Viborg Q 5-4
Semifinale 2 Varde IF - Team Østvendsyssel 2 2-3
FINALE Næsbjerg RUI - Team Østvendsyssel 2 5-2
Vinder: Næsbjerg RUI - Bronze: Viborg Q

U17 DRENGE A
Semifinale 1 Koldby/Hørdum IF 1 - Dýbbøl IU 9-1
Semifinale 2 Skovsgaard B - Hjørring IF 5-10
FINALE Koldby/Hørdum IF 1 - Hjørring IF 10-1
Vinder: Koldby/Hørdum IF 1 - Bronze: Skovsgaard B

U17 DRENGE B
Semifinale 1 Koldby/Hørdum IF 1 - FBS Als
3-1
Semifinale 2 Jetsmark IF - Tårs/Ugilt IF 3-2
FINALE Koldby/Hørdum IF 2 - Jetsmark IF
2-3
Vinder: Jetsmark IF - Bronze: FBS Als

U16 DRENGE A
Semifinale 1 Aif/NBK - Ommersyssel IF 9-3
Semifinale 2 Jetsmark IF 1 - Kristrup B 3-4
FINALE Aif/NBK - Kristrup B 5-4
Vinder: Aif/NBK - Bronze: Jetsmark IF 1

U16 DRENGE B
Semifinale 1 Biersted/Nørhalne/Vadum - Hadsund B 5-3
Semifinale 2 Hornslet IF - Dronninglund IF 7-4
FINALE Biersted/Nørhalne/Vadum - Hornslet IF 2-5
Vinder: Hornslet IF - Bronze: Dronninglund IF

U16 PIGER A
Semifinale 1 Aalborg KFUM 1 - Lemvig GF 3-1
Semifinale 2 Fredericia KF - FC Horsens 2 2-4
FINALE Aalborg KFUM 1 - FC Horsens 2 1-2
Vinder: FC Horsens 2 - Bronze: Lemvig GF

U16 PIGER B
Semifinale 1 MorsØ FC - Snejbjerg SG&I 3-1
Semifinale 2 SIF - Team HEG 3-5
FINALE MorsØ FC - Team HEG 5-2
Vinder: MorsØ FC - Bronze: Snejbjerg SG&I


U15 Drenge A
Semifinale 1 GL. Helle - Løgstør IF 8-0
Semifinale 2 SUB 88 - Jetsmark IF 3-2
FINALE Gl. Helle - SUB 88 2-3
Vinder: SUB 88 - Bronze: Jetsmark IF


U15 Drenge B
Semifinale 1 Sjørring B - Biersted/Nørhalne/Vadum 5-3
Semifinale 2 Bagterp IF - Kjellerup IF 0-2
FINALE Sjørring B - Kjellerup IF 3-9
Vinder: Kjellerup IF - Bronze: Bagterp IF

U15 PIGER A
Semifinale 1 Mejrup GU - FC Horsens 2 5-2
Semifinale 2 IF Lyseng 1 - SIV 4-1
FINALE Mejrup GU - IF Lyseng 1 5-2
Vinder: Mejrup GU - Bronze: FC Horsens

U15 PIGER B
Semifinale 1 Mejrup GU 2 - Dybbøl IU 2 6-7
Semifinale 2 Aulum IF - Dybbøl IU 1 2-5
FINALE Dybbøl IU 2 - Dybbøl IU 1 2-1
Vinder: Dybbøl IU 2 - Bronze: Aulum IF



Af: Martin Weibel, DBU Jylland Kommunikation - 04. februar 2019, 13:19

Skriv en kommentar

Skriv kommentar (Kræver login)

0

Ingen kommentarer endnu - skriv den første