JM i indefodbold: De første finalister klar

116 hold fra U16-rækkerne og ældre har indtil videre kvalificeret sig til de Jyske Mesterskaber i indefodbold. Find en liste over finalisterne til de første 15 JM-finaler her.

foto: Bent-Ole Christensen, Seest
Et hold talentfulde kvinder fra Seest hev den eftertragtede JM-pokal hjem for to år siden (foto: Bent-Ole Christensen)


 

Flere tusinde hold var tilmeldt DBU Jyllands indefodboldturneringer, da sæsonen blev skudt i gang i efteråret 2017.

Nu nærmer afgørelsens time sig, og de jyske mestre i indefodbold skal findes. De første 15 hold bliver kåret i weekenden den 3.-4. februar.

Nedenfor finder du en liste over samtlige finalehold, som deltager ved de fire finalestævner i Hurup, Vrå, Lind og Hornslet.

Rækker: U16 Drenge A og B, U16 Piger A og B
Dato: 3.-4. februar 2018
Sted: Hurup Hallerne

Rækker: U17 Drenge A og B
Dato: 3.-4. februar 2018
Sted: Idrætscenter Vendsyssel

Rækker: U19 Drenge A og B, U18 Piger A og B
Dato: 3.-4. februar 2018
Sted: Alpi Hallerne, Lind

Rækker: Herresenior A, B og C, Kvindesenior A og B
Dato: 3.-4. februar 2018
Sted: Hornslet Idræts- & Kulturcenter

Præcise kampprogrammer og spilletidspunkter kan findes ved at søge på den enkelte årgang nedenfor

Finaledeltagere
Række Hold
U16 Piger A DHF&K, Grenå IF/Østdjurs, Hatting-Torsted Fodbold, Ikast KFUM, Mejrup GU, Randers Freja, Støvring IF, AaB
U16 Piger B BKF, Farsø/Ullits IK, Løgstør IF, MorsØ FC (1), MorsØ FC (2), Silkeborg IF Q, TV-ES-BT/SVIF, Aabybro IF
U16 Drenge A
BMI, Foulum IF, Hjørring IF (1), Hjørring IF (2), Koldby/Hørdum IF, Skibsby-Højene IF (2), Søvind GIF, Aabyhøj IF
U16 Drenge B
Aif/Nbk, Biersted/Nørhalne/Vadum, HBV Sydthy, Horsens Nord, Koldby/Hørdum IF, Lem B, Skalborg SK, Skibsby-Højene IF (1)
U17 Drenge A
Auning IF, Darum IF, Hjørring IF, KLG, Næsbjerg RUI, Ommersyssel IF, Skovsgaard B, Viborg FF
U17 Drenge B
Bagterp IF, Bramming B, DHF&K, Langaa IK, NSU/EUI/MIF, Sjørring B, Videbæk IF, Aastrup IF
U18 Piger A
Alhedens IF (2), Hjallerup/Vodskov/Dronninglund (2), Hjallerup/Vodskov/Dronninglund (1), Højer/Tønder (2), Jerne IF, Romalt IF, Silkeborg IF Q (1), Team 10/Ikast KFUM (1)
U18 Piger B
Alhedens IF (1), Højer/Tønder (1), Næsbjerg RUI, Silkeborg IF Q (2), Silkeborg IF Q (3), Team 10/Ikast KFUM (2), Trekroner Skovsgård, VB52
U19 Drenge A
Bov IF, Hobro IK (1), Hobro IK (3), Roslev IK, Rødekro IF/Aabenraa BK, SUB 88
U19 Drenge B
Arnum/Gram, Bagterp IF, Glejbjerg SF, Koldby/Hørdum IF, Rebild Syd, Snejbjerg SG&I
Kvinde A Dybbøl IU (1), Romalt IF (1), Seest B, SUB 09, Vildbjerg SF, Vorbasse/Hejnsvig, AaB (4), AaB (1)
Kvinde B Dronninglund IF, Dybbøl IU (2), Horsens Freja, Nr. Nebel IF, Ringkøbing IF (1), Ringkøbing IF (2), Romalt IF (2), Tornby IF
Herresenior A
Føvling/Stenderup IF, Løgstør IF, Prügelknabe IK, Sønderris SK, Spjald IF (1), Spjald IF (2), Sulsted IF, Østervraa IF
Herresenior B
Bramming B, FC Royal, FS Vestthy, Nørresundby FB, Outrup B, Skovsgaard B, Skødstrup FF, Viborg FF Oldboys
Herresenior C
Borris IF, Broager UI, Fursund IF, Nors B, Nørresundby FB, Prügelknabe IK, Rødding IF, Skagen IK

Hjemmesiden vil løbende blive opdateret i takt med kåringen af de jyske mestre i indefodbold.


Læs mere
Se oversigten om JM-finalestævner her
Få tjek på lovlige spillere til de sidste indefodboldkampe






 
Af: Ina Tofterup, DBU Jylland Kommunikation - 23. januar 2018, 10:00

Skriv en kommentar

Skriv kommentar (Kræver login)

0

Ingen kommentarer endnu - skriv den første