Ekstra spiller på banen: sådan er reglerne

For at sikre jævnbyrdige kampe i børne- og ungdomsfodbolden er det tilladt at sætte en ekstra spiller på banen, når et hold er bagud med tre mål. Men ordningen gælder ikke i alle årgange og rækker. Få styr på reglerne her.

Puljer og foreløbige kampprogrammer i JBU's regionale turneringer

 
Mange kender sikkert allerede reglen fra DBU Jyllands børne- og ungdomskampe.

Hvis et hold kommer bagud med tre mål, må man sætte en ekstra spiller på banen. Og for hver tre mål ekstra holdet kommer bagud, må der indsættes yderligere en spiller, som tilsvarende skal tages ud ved reducering.

Hensigten er naturligvis at gøre kampene så jævnbyrdige som muligt og forhindre meget store nederlag.

Sådan er reglerne – årgang for årgang:


Men i hvilke årgange og rækker er det nu, at reglen gælder? For der er nemlig også begrænsninger. Det kan du få svaret på her.

Reglen gælder i alle årgange, rækker og spilleformer (3:3, 5:5 og 8:8) til og med U12 (børnefodbold).

I ungdomsrækkerne (U13 til U19) gælder reglen desuden i følgende 11:11 og 8:8 rækker på laveste niveau.
  • U19 Drenge Kvalifikation (og Serie 2)
  • U17 Drenge Serie 2
  • U16 Drenge A
  • U15 Drenge B
  • U13 Drenge B 8:8
(Reglen gælder ikke i U14 Drenge, da rækken afvikles i fællesskab med DBU Fyn)
  • U19 Piger A
  • U17 Piger A
  • U14 Piger B
  • U13 Piger B 8:8
(Reglen gælder ikke i U15 Piger, da rækken afvikles i fællesskab med DBU Fyn)

Det anbefales, at hjemmeholdets træner/leder inden kampstart hjælper dommeren ved at gøre ham/hende opmærksom på, at der spilles med reglen.

De præcise formuleringer omkring reglen fremgår af turneringsreglementets § 33.4, ligesom det fremgår af rækkebeskrivelserne for de enkelte årgange.

Skriv en kommentar

Skriv kommentar (Kræver login)

0

Ingen kommentarer endnu - skriv den første