Nyheder

Sådan ombrydes U-13, U-14 og U-15

2 anbefalinger
DBU Jylland har lagt sidste hånd på ombrydningsplanen for U-13 Drenge, U-14 Drenge og U-15 Drenge, og hele oversigten er nu offentliggjort her på hjemmesiden.



Hvilke pladser giver oprykning? Hvilke pladser giver nedrykning? Og hvornår skal der spilles kvalifikationskampe?

Nu kan du få et komplet overblik over, hvordan 11-mandsturneringen for U-13 Drenge, U-14 og U-15 Drenge kommer til at se ud i foråret 2012.

DBU Jylland har færdiggjort ombrydningsmodellen for de pågældende rækker, og formand for ungdomsudvalget, René Svendsen, udtrykker tilfredshed med, at det er lykkedes at lave en model, som tilgodeser både klubber, som traditionelt er stærke på ungdomsområdet og det modsatte.

- Ombrydningen skal helt grundlæggende sikre, at hold på samme sportslige niveau bliver matchet op mod hinanden for at sikre en løbende spillerudvikling, og i den henseende er den foreliggende model efter vores opfattelse fair og fornuftig. Både for de traditionelt stærke klubber og for de klubber, som ikke altid har stærke ungdomsårgange, forklarer Rene Svendsen, formand for DBU Jyllands Ungdomsudvalg.

Udfordring i A-rækkerne

Han tilføjer, at de primære udfordringer i ombrydningsmodellen har ligget i forhold til antallet af oprykkere fra A-rækken til Mesterrække 2.

- Det er et grundlæggende princip, at puljevindere altid skal have mulighed for at rykke op, og sådan er det også i den aktuelle model. Samtidig har vi haft fokus på at tilpasse antallet af oprykkere for at sikre det rigtige niveau i Mesterrække 2, siger Rene Svendsen.

Som en konsekvens af ungdomsudvalgets implementering af beslutningen på DBU Jyllands delegeretmøde i januar 2011, indgår licensklubberne i ombrydningen på lige fod med de øvrige klubber. De er med andre ord ikke garanteret pladser i hverken Mesterrække 1 eller Mesterrække 2 i foråret.

- Endelig kan vi være tilfredse med, at det er lykkedes at lave en model, som rækker længere frem. Det er med til at sikre et godt flow i turneringsafviklingen samt give klubberne et bedre overblik. Netop denne længere rækkende model har været et vigtigt punkt for ungdomsudvalget, da vi dermed undgår for mange ad-hoc løsninger, tilføjer formanden for ungdomsudvalget.

Denne del af ombrydningsmodellen kan dog først offentliggøres efter turneringsafslutningen i efteråret 2011.

Oversigt:

Du kan finde hele ombrydningsmodellen her.

Spørgsmål:

DBU Jylland Turneringer sidder klar til at besvare evt. spørgsmål på info@dbujylland.dk eller tlf. 8939 9979.


Tekst: Mads D. Larsen & foto: fodboldbilleder.dk

05. september 2011, 10:58

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

NavnBy og dato
Talent uden filterTilst
29-05-2012
DBU B1-trænerKjellerup
27-06-2012
DBU B1-trænerVejle
30-06-2012
DBU B1-trænerStorvorde
30-07-2012
DBU B1-trænerTilst
01-08-2012
DBU B1-trænerHaderslev
08-08-2012
DBU T-trænerVejen
04-12-2012
Find flere kurser her
Område

Ingen relevante kurser for dig i det valgte område lige nu.

Ønsker du det fulde overblik over alle vore kurser - uanset kvalifikation (forudgående kurser) - beder vi dig benytte vores "Find dit kursus" funktion
Område

NavnBy og dato
DBU Dommer GrundkursusRødding
16-06-2012
Dommerskoler/-campsStorvorde
30-07-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: