De jyske fodboldklubber kan indstille kandidater til bl.a. Gør en forskel-prisen, DBU Jyllands Ungdomslederlegat og DBU Jyllands Rejselegat.
|
| DBU Jyllands formand, Bent Clausen (til højre) overrækker unionens Rejselegat til Bruno Erdmann, Fredericia fF. (Foto: LLN Press) |
Mange frivillige fodboldfolk gør en kæmpe indsats i dagligdagen, men hvor ofte husker vi på at give anerkendelse og skulderklap?
DBU Jylland råder over en række legater og priser, som klubberne kan indstille sine ledere til.
Priserne uddeles i forbindelse med DBU Jyllands regionale årsmøder i november 2011 og DBU Jyllands delegeretmøde i januar 2012.
Gør en forskel-prisen
DBU Jyllands og Jyske Banks pris til ulønnede personer, som har virket i klubben i mindst 10 år – primært inden for børne- og ungdomsfodbolden. Der uddeles en pris i hver af DBU Jyllands fire regioner i forbindelse med årsmøderne i november.
Indstilling senest 15. september via DBU Jyllands hjemmeside. Modtagerne af Gør en Forskel-prisen modtager et diplom samt en check på kr. 2.000.
Man kan læse mere om prisen og indstille en frivillig leder her.
DBU Jyllands Ungdomslederlegat
Legatet gives til ildsjæle, som f.eks. har arbejdet med projekter eller særlige tiltag i en fodboldklub. Legatmodtageren belønnes med en tur for to (modtager + ægtefælle/samlever) til udlandet - så vidt muligt til en af det danske landsholds udekampe.
Indstillinger senest 1. oktober via DBU Jyllands hjemmeside. Overrækkelsen sker på DBU Jyllands delegeretmøde.
Man kan læse mere om legatet og indstille en frivillig leder her.
DBU Jyllands Rejselegat
Legatet gives til ulønnede fodboldledere, som har arbejdet for jysk og dansk fodbold i flere end 30 år. Hæderen udløser en tur en international fodboldbegivenhed for modtageren samt ægtefælle/samlever. Indstillinger senest 1. oktober via DBU Jyllands hjemmeside. Overrækkelsen sker på DBU Jyllands delegeretmøde.
Man kan læse mere om legatet og indstille en frivillig leder her.
DBU Jyllands Uddannelsespris
Hæderen uddeles hvert år som anerkendelse af en klubs eller en persons særlige indsats på uddannelsesområdet. Den udvalgte klub/person modtager et beløb på kr. 10.000, som er øremærket til fremtidig klubudvikling/uddannelse. For at komme i betragtning til prisen skal den pågældende klub eller person bl.a. arbejde for at skabe en kultur for uddannelse på alle niveauer.
Man kan læse mere om uddannelsesprisen på DBU Jyllands hjemmeside, hvor man også kan ansøge. Sidste frist for ansøgning er 15. oktober.
Man kan læse mere om prisen og indstille en kandidat her.
Tekst: Mads D. Larsen & foto: DBU Jylland Kommunikation