Nyheder

Hårdere straffe til ulovlige spillere

3 anbefalinger
JBU's Disciplinærudvalg er i denne sæson klar med hårdere straffe i sager om brug af ulovlige spillere.

Det kan være dyrt at spille kampe for en klub, hvor man ikke er spilleberettiget.

JBU's Disciplinærudvalg har nemlig lagt en ny strammere kurs overfor de spillere, som bevidst bryder reglerne, og trækker en fremmed spillertrøje over hovedet vel vidende, at de handler mod reglerne.

Seneste eksempel herpå, kommer i kølvandet på en protest fra Skive Seminarium B, som gjorde JBU's Disciplinærudvalg opmærksom på, at de, i en kamp mod Røde Stjerne FC i Serie 5, pulje 146, stod over for en spiller, der tidligere på sæsonen var på banen for Højslev Kirkeby IF i samme pulje.

Tre spilledages karantæne

I Disciplinærudvalgets afgørelse fremgår det, at spilleren ikke, som først antaget, spillede ulovligt for Røde Stjerne FC, hvor han ganske efter reglerne havde sit spillercertifikat liggende. Derimod optrådte spilleren tidligere på sæsonen for Højslev Kirkeby IF, uden at være spilleberettiget.

JBU’s Disciplinærudvalg har derfor idømt spilleren tre dages karantæne, som skal afsones på Røde Stjerne FC’s Serie 5-hold i holdets næste kampe.

Straffen falder ifølge formanden for JBU's Disciplinærudvalg, Kent Falkenvig, fordi det er blevet vurderet, at der var tale om en bevidst handling fra spillerens side.

Ikke kun straf til klubberne

- Mens man kan hævde, at Røde Stjerne har handlet i god tro, er det svært at sige helt det samme om spilleren, lyder det fra formanden for JBU's Disciplinærudvalg, Kent Falkenvig, som lægger op til en ny og hårdere kurs overfor de spillere, der bevidst bryder reglerne.

- Når vi vurderer, at spilleren handler i ond tro, som vi har gjort det i denne sag, vil vi også fremover straffe vedkommende med karantænedage, siger Kent Falkenvig, som ikke mener, at klubben skal have hele straffen.

- Når spilleren godt ved, han handler forkert, er det ikke rimeligt, at hele straffen bliver tørret af på klubben, afslutter Kent Falkenvig således.



30. september 2010, 11:34

Skriv kommentar (Kræver login)

1 Kommentarer:

  • Gælder det så også Dronningborg-Randers KFUM sagen hvor Allingåbro lagde protest
    02. oktober 2010, 19:41    
    Kenny Holm


Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

NavnBy og dato
Talent uden filterTilst
29-05-2012
DBU B1-trænerKjellerup
27-06-2012
DBU B1-trænerVejle
30-06-2012
DBU B1-trænerStorvorde
30-07-2012
DBU B1-trænerTilst
01-08-2012
DBU B1-trænerHaderslev
08-08-2012
DBU T-trænerVejen
04-12-2012
Find flere kurser her
Område

Ingen relevante kurser for dig i det valgte område lige nu.

Ønsker du det fulde overblik over alle vore kurser - uanset kvalifikation (forudgående kurser) - beder vi dig benytte vores "Find dit kursus" funktion
Område

NavnBy og dato
DBU Dommer GrundkursusRødding
16-06-2012
Dommerskoler/-campsStorvorde
30-07-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: