Hvis du er hurtig, kan du stadig nå at få inspiration til målmandstræningen med Henrik Ipsen. Han er klar med gode tips og øvelser to gange i september.
Henrik Ipsen har tidligere ageret sikker sidste skanse hos blandt andet SønderjyskE og Silkeborg.
Du kan stadig nå at opleve den nyslåede målmandstræner på to JBU-seminarer i september, hvor han vil give inspiration til målmandstræningen i de jyske breddeklubber.
Seminarerne er placeret tæt på motorvejen i henholdsvis Skørping og Vejen.
Tre timer, tre fokusområder
I både Skørping og Vejen vil Henrik Ipsen undervise i følgende tre temaer, som han ved hjælp af en gruppe medier vil vise i praksis:
Gribe/faldteknik: Oparbejde en sikkerhed i hvad vi laver.
Hurtige fødder: Hvis vi er hurtige i tanke og handling, kan selv umulige bolde reddes.
Høje bolde: Simple bolde, som skal forbedre timingen og trygheden til at prøve.
Kurset er delt op i tre moduler, og da der både vil være teori og praktik på kurset, når deltagerne hverken at få siddesår eller ømme fodpuder.
Sådan gør Henrik Ipsen
Udover de praktiske øvelser, vil Henrik Ipsen også fortælle om sit daglige arbejde som målmandstræner i Vejle Boldklub, som han påbegyndte for få måneder siden, og hvor han blandt er træner for et af landets største målmandstalenter, Kristian Fæste.
Henrik Ipsen vil blandt andet fortælle om, hvordan han arbejder med det rent taktiske, fysiske og det mentale hos ”sine” målmænd.
Tilmelding
Seminarerne afholdes mandag den 13. og mandag den 20. september fra kl. 17.00 til 20.00.
Prisen for kurset bliver 350 kr., og inkluderer forplejning i form af sandwich og vand/sodavand.
Du kan som altid tilmelde dig online.
Tilmeld dig aftenseminaret i Skørping her (13. september).
Tilmeld dig aftenseminaret i Vejen her (20. september).
Yderligere information
Har du spørgsmål er du velkommen til at ringe eller skrive til René Jensen, JBU Uddannelse, på rjen@jbu.dbu.dk eller 8939 9954.
Foto: Per Kjærbye