UDVIKLING: OK Benzin lagde tirsdag aften lokaler til, da JBU's HR-formandsnetværk var samlet til uddannelsesaften i Århus. 30 JBU-formænd drøftede bl.a., hvordan organisationen i fremtiden kan tiltrække flere kvindelige ledere.
 |
| Mandlige JBU-ledere drøfter rekruttering af kvinder. Fra venstre Henrik Sloth, Hans Peter Johansen, Jørgen Baunbæk, Lars Olesen og Bent Clausen. (Foto: JBU) |
Hvordan rekrutterer JBU flere kvindelige ledere i fremtiden?
Det var en af udfordringerne for deltagerne, da JBU’s HR-formandsnetværk tirsdag aften var samlet til uddannelsesaften i Århus.
Godt og vel 30 frivillige ledere deltog i seancen, som var endnu en brik i det udviklingsforløb, som er sat i gang for de personer, som beklæder en formandspost i JBU's mange bestyrelser, udvalg og arbejdsgrupper.
Tirsdagens arrangement foregik hos OK Benzin, hvis marketingdirektør, Ole Kjeldgaard, indledningsvis redegjorde for energiselskabets sponsor- og imagestrategi – herunder skiftet fra hjertesponsorater til hjernesponsorater.
Større mangfoldighedResten af aftenen var lagt i hænderne på Theresa Blegvad fra konsulentvirksomheden Insights, der er JBU's samarbejdspartner omkring ledernes personlige udvikling samt Tina Frandsen fra Jyske Bank.
Theresa Blegvad – der også har sæde i JBU’s HR-gruppe - præsenterede en implementeringsplan for, hvordan JBU kan øge antallet af kvindelige ledere i organisationens bestyrelser, udvalg og arbejdsgrupper, således at andelen af kvindelige ledere i 2015 stiger til sammenlagt 25 procent.
Det skal samtidig gøres mere attraktivt for etniske minoriteter at blive JBU-ledere, ligesom det tilstræbes at mangfoldigheden i JBU’s lederkorps afspejles i den aldersmæssige sammensætning.
Fra ideer til handling
Herefter fik JBU-formændene til opgave at drøfte konkrete forslag til, hvordan disse mål kan opnås.
- Og vi fik mange gode ideer og tanker retur. De bliver nu samlet og bearbejdet i JBU’s HR-gruppe, som herefter vil sammenkoge materialet til en handlingsplan, som efterfølgende vil blive præsenteret for JBU’s bestyrelse, fortæller JBU’s administrationschef, Ove Lyhne.
For at understøtte den fremtidige rekruttering af frivillige i JBU vil hver region udpege en HR-ansvarlig person.
Tine Frandsen fra Jyske Bank fortalte om det gode værtsskab. Et område - som ligesom mangfoldigheden - er et nøglepunkt i JBU's nye
visionsplan.
JBU ønsker bl.a. at styrke værtsskabsfunktioneni forbindelse med de aktiviteter, som unionen er vært for - men også for at styrke relationerne til bl.a. klubberne. Også omkring dette emne gav JBU-formændene værdifulde input til det videre forløb.
Vigtig formandsfunktion
Formandsfunktionen i JBU har på grund af en ændret organisations-struktur fået større betydning end tidligere.
Det indebærer, at formændene har fået en større ledelsesmæssig udfordring end tidligere. Samtidig giver det helt nye personlige udviklingsmuligheder for den enkelte.
Via HR-programmet kan den enkelte JBU-formand oparbejde nogle kompetencer, som kan bruges i sit daglige arbejde. Eller måske få adgang til et JBU-udviklingsforløb, som det civile job ikke giver adgang til.
På besøg hos virksomhederJBU's formands-netværk skal samles næste gang i november 2010.
For løbende at samle indtryk og input til udviklingsforløbet for formændene placeres de enkelte arrangementer hos forskellige virksomheder og organisationer.
Af samme grund havde OK Benzin tirsdag aften tilbudt at stille faciliteter til rådighed for formandsnetværket.
Tidligere har møderne været placeret hos Århus Universitet, PriceWaterhouseCoopers og Arla Foods.
Ca. 250 frivillige ledere er tilknyttet JBU's bestyrelser, udvalg og arbejdsgrupper - heraf beklæder de ca. 50 en formandspost.
Læs også:Særligt HR-program for 50 JBU-formænd