LANDSKAMP: Når Danmark møder Senegal i Aalborg den 27. maj, kan du gøre oplevelsen endnu større. Der er nemlig stadig billetter at få til et JBU-arrangement, hvor du både kan opleve Allan Kuhn, Peter Rudbæk og Olsens drenge.
| |  |
| | Allan Kuhn har haft masser at juble over i foråret. Den 27. maj kan du opleve både ham og landholdet. (Foto: Per Kjærbye)
|
Der er stor interesse for JBU's arrangement i forbindelse med landskampen mod Senegal den 27. maj i Aalborg.
Mere end 60 personer har således allerede tilmeldt sig arrangementet, hvor både landsholdet, Allan Kuhn og Peter Rudbæk er på plakaten.
De resterende pladser sælges efter først-til-mølle-princippet.
Velkendte ansigter i det nordjyske
Karismatiske Allan Kuhn - som netop nu jagter både pokaltitel og bronzemedaljer med sine midtjyske ulve – vil indledningsvis give sit syn på sommerens VM-slutrunde.
Han vil bl.a. komme med et bud på, hvem der bliver de store profiler ved VM-slutrunden, og hvilke spillemæssige tendenser vi kommer til at opleve på de sydafrikanske baner.
Der vil være rig mulighed for at stille spørgsmål undervejs.
Peter Rudbæk vil efterfølgende give et oplæg til den aktuelle landskamp på Aalborg Stadion. En landskamp som bliver en af de absolut sidste generalprøver, inden det går løs i Johannesburg mod Holland den 14. juni.
Program
I prisen på 395 kr. vil både landskampbilletter (ståpladser), foredrag og aftensmad være inkluderet.
Programmet ser således ud:
Kl. 17.30 Check-in og velkomst
Kl. 17.45 Foredrag om VM slutrunden ved Allan Kuhn
Kl. 18.30 Oplæg til kampen Danmark – Senegal ved Peter Rudbæk
Kl. 18.45 Aftensmad
Kl. 20.15 Kampen starter
Yderligere information
Har du spørgsmål omkring landskamparrangementet kan de rettes til René Jensen på tlf., 8939 9954, eller mail, rjen@jbu.dbu.dk.