Ny dommer i Superligaen

0 anbefalinger
DBUs Elitedommergruppe opnormerer truppen til 14 dommere i Superligaen med oprykningen af Michael Tykgaard. 20-årige Frida Mia Klarlund Nielsen debuterer i den bedste, kvindelige række.

DBUs Elitedommergruppe justerer på antallet af dommere i Superligaen i den kommende sæson.

Gruppen vurderer fortsat, at Superligaens nuværende struktur med 198 kampe betyder, at det ideelle antal faste dommere til kampene i landets bedste række skal være mellem 12 og 14.

I forrige sæson benyttede Elitedommergruppen en trup på 14 dommere til kampene i Superligaen, i den netop afsluttede sæson var antallet 13, og i den kommende sæson vælger gruppen at give sig selv yderligere en kandidat at vælge til kampene over sæsonen med yderligere én dommer.

Udvidelsen sker samtidig som led i den fortsatte motivation hos og udvikling af de talentfulde dommere i 1. Division, og samtidig være på forkant med det løbende generationsskifte blandt Superliga-dommerne.


Michael Tykgaard ny i Superligaen

Den nye dreng i klassen bliver Michael Tykgaard, 33 år, fra Holstebro.

Han har gjort en lynkarriere i divisionerne med oprykning til 2. Division fra sæsonstarten i 2008, og derefter til 1. Division senere samme sæson.

”Vi har en talentfuld gruppe, yngre dommere. Det har vi senest set med oprykningen af Jakob Kehlet sidste år,” forklarer formanden for DBUs Elitedommergruppen, Kaj Østergaard, og uddyber:

”Michael Tykgaard har imponeret os så meget i de to sæsoner, han har dømt i divisionerne, at vi gerne vil se ham på højeste niveau samtidig med, at han selvfølgelig fortsat får opgaver i den næstbedste række.”

Dermed hentyder Kaj Østergaard til, at det indgår i udviklingen af dommerne i landets bedste række, at de som led i deres fortsatte uddannelse får suppleret deres opgaver i Superligaen med kampe i 1. Division.

Og det var en meget glad Michael Tykgaard, der modtog beskeden om oprykningen.

”Jeg glæder mig allerede som et lille barn til opgaven. For min skyld kan det kun gå for langsomt med at Superligaen starter op, så jeg kan komme i gang,” siger DBUs nyeste Superligadommer, der med oprykningen til Superligaen har nået et af sin store mål i sin dommergerning.

”Det er jo det, man går efter fra det øjeblik, man bliver elitedommer, om selvom det selvfølgelig er gået hurtig for mig, så er det noget, som jeg synes, jeg kan finde ud af, og derfor synes jeg også, det er berettiget,” fortæller Michael Tykgaard.

Den næstbedste række får også tilført en ny dommer med oprykningen af den 32. årige århusianer Henrik Overgaard, der har dømt i 2. Division siden 2004.

Paul Knudsen, Peter Feigh, Reto Hurt og Stefan Kirkedal bliver nye dommere i 2. Division, mens Elitedommergruppen ikke vil benytte Jens Ø. Poulsen og Michael Schlander til divisionskampe fra den kommende sæson.

Kvindernes bedste række, 3F Ligaen, får også ny dommer.

Her bliver den kun 20-årige Frida Mia Klarlund Nielsen fra København rykket op efter blot et halvt års virke i kvindernes 1. division, som bliver tilført to nye dommere, Heidi Kongsmar, 28 år, og Rikke Kejser, 33 år.

Læs mere om Frida Mia Klarlund Nielsen

Oversigt:

Elitedommere og –linjedommere, efterår 2010

Baggrund:

Påsætningen af dommerne til kampene i Superligaen sker ud fra tre kriterier.

DBUs Elitedommergruppe udarbejder forud for hver halv-sæson en skabelon med påsætning af dommere, linjedommere og dommerudviklere til kampene i hver af de fire rækker.

Denne skabelon følges, såfremt der ikke er forhold som nedenfor beskrevet, der taler for én eller flere aktuelle afvigelser fra eller ændringer til skabelonen.

Gruppen benytter et rotationsprincip, som har til formål at sikre en hensigtsmæssig fordeling af de seks Superliga-kampe i hver runde mellem de 14 dommere.

Dertil kommer en vurdering af den enkelte dommers aktuelle niveau. Dommerne i Superligaen vurderes og evalueres således af en dommerudvikler efter hver enkelt kamp.

Udviklernes vurderinger ligger herefter til grund for påsætningen til den efterfølgende weekends runde i Superligaen og også til en mulig efterfølgende midtuge-spillerunde.

Påsætningen foretages af DBUs Elitedommergruppe, der ud fra en faglig vurdering dermed har mulighed for at påsætte dommerne til de opgaver, de vurderes bedst egnede til på det pågældende tidspunkt.

Denne løbende vurdering kan også omfatte påsætninger af de enkelte dommere til kampe på andre niveauer end Superligaen - i 1. Division eller 2. Division - for derved at give den pågældende chance for at genfinde det niveau og den kvalitet, Elitedommergruppen forventer af dommerne i Superligaen.

Derudover tager gruppen hensyn til dommernes ønsker om fridage af erhvervsmæssige eller private årsager og til eventuelle internationale opgaver.

Elitedommergruppens evaluering af den enkelte dommers indsats forbliver en intern dialog mellem udvalget og dommeren.

Enkelte dommere har frabedt sig at dømme ét bestemt hold, som de privat har en tilknytning til, og som efter deres egen opfattelse i andres øjne vil kunne udgøre et habilitetsproblem.

Undtagelse for reglen om påsætning op til hver enkelt spillerunde i Superligaen er midtugerunderne. Af praktiske årsager – dommernes frihed fra civilt arbejde, transportarrangementer med mere – foretages påsætningerne til midtugekampene i forbindelse med den foregående weekendrunde.

Uanset spilleprogrammet i de tre sidste runder af Superligaen påsættes dommerne og linjedommerne før hver enkelt runde. I de to sidste spillerunder skal alle seks kampe i Superligaen i øvrigt spilles samtidigt.

Påsætningen af liniedommerne og dommerudviklerne foretages af administrative årsager forud for hver halvsæson.

Indrangeringen af dommerne i Superligaen, 1. Division og 2. Division foretages af Elitedommergruppen to gange årligt, typisk i juni og december måned.

DBUs Elitedommergruppe består af de tidligere danske og internationale topdommere, Kaj Østergaard (formand), Jørn West Larsen, Peter Mikkelsen og Preben Worsøe samt Jan Carlsen, der tillige er gruppens lovfortolker.


Af: Lars Berendt

22. juni 2010, 11:07

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

NavnBy og dato
Talent uden filterTilst
29-05-2012
DBU B1-trænerKjellerup
27-06-2012
DBU B1-trænerVejle
30-06-2012
DBU B1-trænerStorvorde
30-07-2012
DBU B1-trænerTilst
01-08-2012
DBU B1-trænerHaderslev
08-08-2012
DBU T-trænerVejen
04-12-2012
Find flere kurser her
Område

Ingen relevante kurser for dig i det valgte område lige nu.

Ønsker du det fulde overblik over alle vore kurser - uanset kvalifikation (forudgående kurser) - beder vi dig benytte vores "Find dit kursus" funktion
Område

NavnBy og dato
DBU Dommer GrundkursusRødding
16-06-2012
Dommerskoler/-campsStorvorde
30-07-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: