UDDANNELSE: Der var stor tilfredshed at spore, da næsten 350 personer fik ny inspiration til fodboldtræningen på tre trænerseminarer. På plakaten var nogle af landets mest kompetente fodboldtrænere og eksperter.
| |  |
| | Michael Hemmingsen måtte hoppe i vinterstøvlerne på trænerseminaret i Esbjerg i weekenden. (Foto: LLN Press)
|
Knap 350 tophueklædte trænere sugede inspiration i januarkulden, da JBU i denne og den foregående weekend var vært for tre seminarer for breddetrænere.
De velbesøgte seminarer blev afholdt i Brønderslev, Esbjerg og Vildbjerg, og der var generelt positive tilbagemeldinger fra deltagerne.
Blå tæer og røde næser til trods var det derfor en glad arbejdsgruppeformand og to tilfredse JBU-konsulenter, der kunne gøre status.
Upcoming navne og højt fagligt niveau
- Faglig var det super godt, og der var flere tilbagemeldinger om at det var noget af det bedste nogensinde, fortæller Kim Glad Andersen, som er formand for den arbejdsgruppe, der står bag januarseminarerne.
- Vi havde besluttet at tage mange upcoming trænere ind i år, og det gik over al forventning. Faktisk havde de så meget på hjerte, at det var en kamp at få dem til at stoppe igen, konkluderer Kim Glad Andersen med et smil.
Seminaret i Brønderslev havde fire overordnede temaer, som blev leveret af Ove Christensen (Cheftræner Randers FC), Thomas Frank (U-landstræner), Carsten Dohm (Performance Coach, FC Nordsjælland) og Per Holm (DBU Talenttræner), mens Peter Rudbæk (DBU Træneruddannelseskonsulent) afrundede seminaret.
Vinterstøver på toptræner i Esbjerg
| |  |
| | Deltagerne på januarseminaret kunne tage en masse inspiration med hjem fra trænerseminarerne (Foto: LLN Press) |
I Esbjerg havde bidende kulde fået SønderjyskE’s Michael Hemmingsen til levere gode råd til forsvarsstrategien i et par forede vinterstøvler. Det gik dog ikke ud over kvaliteten.
- Michael Hemmingsen demonstrerede et højt niveau i både praktik og teori, konkluderer JBU-konsulent i Region 4, Svend Pedersen, som også kan berette om positive deltagere, på trods af et sidste-øjebliks-afbud.
- Åke Kallenberg blev desværre forhindret, men erstatningen var fuldgod i Viborg FF’s U-19 Drenge-træner, Jan Østergaard, fortæller Svend Pedersen, som også kan berette om et kært gensyn med et kendt ansigt.
- Flemming Povlsen var et stort hit. Han gav inspiration til angrebs- og afslutningstræning, og leverede en fremragende praktik, vurderer Svend Pedersen, som også var godt tilfreds med et deltagerantal på 130.
Humor og med rødder i foreningslivet
| |  |
| | I Vildbjerg kunne Christian Bordinggaard fortælle om den spændende udfordring der venter med U-21 EM i 2011 (Foto: JBU) |
Seminaret i Vildbjerg havde deltagelse af 95 personer, hvoraf de 21 var ledere. Seminaret var nemlig, som det eneste, delt op i en træner- og lederdel.
- På lederdelen ramte vi det højeste deltagerantal i flere år, fortæller en tilfreds JBU Region 2-konsulent, Klaus Gertsen, som ligesom Kim Glad Andersen og Svend Pedersen melder om spændende og veloplagte instruktører.
- Blandt mange andre havde vi blandt andet Poul Hansen på programmet, og med sin humoristiske stil og eksempler fra det virkelige fodboldliv blev han rigtig godt modtaget, fortæller Klaus Gertsen og minder om, at Poul Hansen har en fortid fra breddefodbolden.
Uover Poul Hansen var spændende navne som FC Midtjylland-træner, Allan Kuhn, og Idrætsforsker, Peter Krustrup på tapetet i Vildbjerg.
De kommende uger vil arbejdsgruppen for planlægning af januarseminarerne evaluere de netop overståede seminarer og begynde planlægningen frem mod næste år.