DELEGERETMØDE: Forårssæsonen 2010 bliver en overgangsordning for Serie 4, 5 og 6 med ekstraordinære nedrykninger og få oprykninger. Samtidig er de jyske mesterskaber for alle seniorrækker pånær Jyllandsserien afskaffet. VIDEO.
 |
Ole Ladefoged fra JBU's Bestyrelse motiverede seniorforslagene fra talerstolen og fik opbakning fra salen. (Foto: LLN Press). |
Enstemmigt vedtaget, enstemmigt vedtaget, enstemmigt vedtaget.
Sådan gik starten for den debuterende dirigent, Poul Viggo Bartels Petersen, ved JBU's Delegeretmøde lørdag d. 9. januar 2010, da de 12 forslag skulle til behandling.
Nogle af de forslag, der gik glat igennem stort set uden debat, vil få stor praktisk betydning for serierækkerne fremover.
Flere Serie 6-hold end Serie 4-hold
Over en årrække er den såkaldte 'pyramide' i serierækkerne blevet til en 'diamant'. Antallet af Serie 4-hold i 2009 var f.eks. på 384, mens holdantallet i Serie 6 var nede på ca. 240.
For at sikre det sportslige niveau generelt er det mest optimalt med pyramideformen, hvor der er flest hold i bunden af serierne stigende opad i rækkerne.
Derfor var forslaget fra JBU's bestyrelse at lave en omfordeling af holdantallet mellem serierne i herrerækkerne, således at Serie 6 fremover har flest hold, Serie 5 næstflest og så fremdeles.
Ændringen ser helt konkret således ud:
| | NU
 | FORSLAG
 | |
Jyll.Serien
Serie 1 Serie 2 Serie 3 |
32 48 96 192 |
32 48 96 192 | Uændret
Uændret Uændret Uændret
|
Serie 4 Serie 5 Serie 6
| 384 576 ca. 240 | 288 432 ca. 480 | Ændret
Ændret Ændret
|
Overgangsordning i foråret 2010
Forslaget blev enstemmigt vedtaget af forsamlingen og overgangsordningen i forårssæsonen 2010 ser således ud:
Serie 6: Ingen oprykning til Serie 5.
Serie 5: De 80 dårligste ud af 96 hold på 4. pladsen nedrykkes til Serie 6 sammen med alle nr. 5 og 6.
Serie 4: De 96 Serie 5-puljevindere mødes i en midtuge-kamp, hvorefter de 48 vindere mødes med de 48 dårligste nr. 4 fra Serie 4 om kvalifikation til Serie 4 i efteråret 2010.
Fremadrettet (fra og med efteråret 2010) vil kvalifikationsmodellen blive således i herreseniorrækkerne:
JS, S1, S2 og S3-rækker: Nr. 1 rykker op, nr. 7 og 8 rykker ned. Nr. 2, 3, 4, 5 og 6 bliver i rækken.
Serie 4: Nr. 1 rykker op og nr. 5 og 6 rykker ned. Nr. 2, 3 og 4 bliver i rækken.
Serie 5: Nr. 1 og de 24 bedste nr. 2 ud af 72 rykker op. De 8 dårligste nr. 5 ud af 72 samt alle nr. 6 rykker ned. Øvrige hold bliver i rækken.
Serie 6: Nr. 1 rykker op i Serie 5. Øvrige hold bliver i rækken.
Ingen jyske mesterskaber i seniorrækkerne
På baggrund af praktiske udfordringer og tilbagemeldinger fra klubberne via en spørgeskemaundersøgelse præsenterede JBU's bestyrelse et forslag om helt at afskaffe finalespillet om det jyske mesterskab i alle serierækker pånær Jyllandsserien.
- Ved indførelsen af halvårsturneringer er det en større praktisk udfordring af afvikle et massivt JM-program på bare en uge og da mange klubber samtidig har tilkendegivet, at JM-kampene ikke har den store interesse mere, så ligger forslaget jo lige til højrebenet, lød det fra Ole Ladefoged, formand for JBU Senior.
Han fik da også fuldstændig opbakning fra salen, som vedtog forslaget enstemmigt. Konklusion: fremover ingen JM for senior udover Jyllandsserien.
Se video-interview med Ole Ladefoged: