PROJEKT: Vil din klub være med til at gøre en forskel, nedbryde fordomme og bygge bro mellem mennesker med udviklingshæmning og fodboldspillere uden handicap? Vi søger 8-12 jyske klubber til et helt nyt og anderledes fodbold-projekt.
 |
| (Foto: Dansk Handicap Idræts-Forbund) |
Unified Fodbold er navnet på et helt nyt fodbold-projekt, som skal bygge bro mellem velfungerende mennesker med udviklingshæmning og fodboldspillere uden handicap.
Bag projektet står Dansk Handicap Idræts-Forbund og JBU, som søger 8-12 interesserede fodboldklubber i og omkring Aalborg, Herning, Viborg og Århus til at indgå i samarbejdet.
Målet med projektet er at danne en række 7-mandshold bestående af både mennesker med udviklingshæmning og spillere uden handicap i aldersgruppen 18 til 25 år.
I løbet af projektperioden skal spillerne træne sammen en gang om ugen (1-1½ time). Derudover vil der blive aftalt interne kampe mellem de involverede klubber.
Fodbold som brobygger- Fodbold er et unikt byggemateriale, som kan bringe mennesker sammen på tværs af forskelle. Derfor ser vi nogle rigtig spændende perspektiver i dette projekt til gavn for både mennesker med udviklingshæmning og fodboldklubberne, siger koordinator for projektet og JBU-konsulent, Klaus Gertsen og fortsætter:
- Vi søger otte til 12 jyske fodboldklubber, som vil være med til at tage et socialt medansvar for velfungerende udviklingshæmmede medmennesker. Men vi ser bestemt også projektet som en investering i et bedre klubliv med mulighed for opnå større aktivitet og for at udfolde den rummelighed, som trives rigtig mange steder i foreningslivet, siger Klaus Gertsen.
Udvikling for den enkelte
Projektkoordinatoren peger også på, at deltagelse i projektet kan blive en personlig gevinst for den enkelte træner og spiller fra de respektive fodboldklubber:
- Ud over at projektet rummer mulighed for nogle rigtig spændende oplevelser – f.eks. at komme til Special Olympics World Games i Athen 2011 - ligger der i mine øjne også en motivation i form af personlig udvikling for f.eks. unge fodboldspillere, som kan høste erfaringer omkring studievalg og erhvervsretning. Men selvfølgelig også i form af at indgå i et positivt fællesskab og gøre en forskel for andre mennesker, påpeger Klaus Gertsen.
DHIF vil rekruttere de udviklingshæmmede til projektet, og Klaus Gertsen understreger, at der er tale om velfungerende handicappede, som har klare forventninger om at opnå fodboldmæssig udvikling via projektet.
Flair og interesse for fodbold- Det er vigtigt at understrege, at der er tale om personer med flair og interesse for fodbold. De vil vælge at deltage for at udvikle sig fodboldmæssigt, og for nogens vedkommende vil de rent fodboldteknisk være på niveau med de ikke-handicappede spillere, forklarer Klaus Gertsen.
Hvad angår de ikke-handicappede spillere, er mulighederne utallige:
- Vi forestiller os, at det kan være spillere, som allerede er i klubberne i dag. Men ikke nødvendigvis. Det kan også være en blanding af spillere fra forskellige hold, og rent praktisk kan Unified Fodbold-træningen blot tilrettelægges efter de involverede spilleres øvrige træningstider, siger Klaus Gertsen.
Projektet finansieres bl.a. via EU-midler. Pengene anvendes til aflønning af projektkoordinatoren samt arrangementer og events, som vil indgå i forløbet.
Er din klub interesseret?Hvis din klub kunne være interesseret i at deltage i projektet, er du meget velkommen til at kontakte projektkoordinator, Klaus Gertsen på tlf. 2465 9515 eller
mail.
Også hvis du ønsker yderligere informationer om projektet eller har spørgsmål til ovenstående.
JBU skal have tilkendegivelser fra interesserede klubber senest d. 1. april.
Forventninger til fodboldklubben:• Finder ca. fem-syv (ikke udviklingshæmmede) spillere i alderen 18-25 år (benævnt partnere) til at indgå i projektet.
• Stiller nødvendige faciliteter og materialer (incl. kampdragt) til rådighed.
• Rekrutterer en træner/et trænerteam - evt. med assistance fra projektets ressourcegruppe. Der kan også være tale om en spillende træner, som forestår træningen, deltager i stævnerne, samt evt. sociale arrangementer.
• Udpeger et bestyrelsesmedlem som kontaktperson til projektets ressourcegruppe.
Trænerens rolle
Et ugentligt træningspas varer ca. 60 min og kan indeholde opvarmning, simple boldøvelser og mest spil. At være træner i projektet kræver IKKE en træneruddannelse, men træneren skal mere fungere som leder af aktiviteten, hvor han/hun i øvrigt sagtens kan deltage som partner.
JBU og DHIF forventer at have klubberne klar omkring 1. maj, hvor projektet skydes i gang. I juli 2011 afsluttes forløbet. Eventuelt med deltagelse i Special Olympics World Games i Athen.
Hvad er Unified Fodbold?
I Unified Fodbold spiller mennesker med udviklingshæmning sammen med fodboldspillere uden handicap.
Ud over det rent fysiske aspekt skal Unified Fodbold medvirke til at nedbryde fordomme om mennesker med udviklingshæmning.
Projektet i Danmark støttes af EU samt den internationale idrætsorganisation Special Olympics Europe, som bl.a. gennemfører idrætsevents for udøvere med udviklingshandicap.
Dansk Handicap Idræts-Forbund er repræsentant for Special Olympics i Danmark. |