Nyheder

Ildsjæl gjorde fodbold-kagen større

0 anbefalinger
MAGASIN: I det nye nummer af Jysk Fodbold kan du bl.a. læse den fantastiske beretning om Thomas Lauersen-Arons, som stiftede klubben B07 3 Sikre Tørring og øgede det samlede spillere i den østjyske by fra 45 til 100.
 
  
  
Thomas Lauersen-Arons undrede sig.

Han spillede selv hyggebold på et telefonhold i Jelling, men han mødte aldrig nogle af sine holdkammerater fra ungdomstiden. Hvor var de blevet af? Og hvorfor spillede de ikke fodbold længere?

Sådan begynder historien om fodboldklubben, B07 3 Sikre Tørring.

For et par år siden havde den lille østjyske by, Tørring, kun en enkelt fodboldklub.

Nu har byen to klubber, men det samlede antal fodboldspillere er steget med mere end 100 procent.

Thomas Lauersen-Arons etablerede den nye klub uden nogen som helst erfaring med foreningsarbejde. Men han ville skabe et forum, hvor der skulle være plads til sløseri med træningen.

- Grundidéen var at skabe en klub, hvor det sportslige ikke ville blive vægtet højest, men hvor det sociale skulle være det, der fik spillerne til at komme, forklarer han.

Nok til fire seniorhold


Og det gjorde de.

På meget kort tid var der nok til fire seniorhold. Og alle var tiltrukket af holdningen om, at glæden ved fodbolden var vigtigere end resultaterne. Og accepten af, at det ikke var interessen, det skortede på, men tiden.

Ingen har noget at udsætte på den eksisterende klub i byen, Tørring FC.

Derfor har det også været en ekstra fjer i hatten på Thomas Lauersen-Arons, at det velkendte management-begreb: "Det handler ikke om at få en større bid af kagen, men om at gøre kagen større", faktisk er blevet en realitet.

- Jeg er da stolt over, at jeg har fået byens interesse for fodbold til at stige markant. Havde vi ikke været her, var der 50, der aldrig havde spillet, påpeger han.

Hent det nye nummer her

Du kan læse hele historien om B07 3 Sikre Tørring - og meget, mere mere om den jyske breddefodbold - i det nye nummer af JBU's fodboldmagasin, Jysk Fodbold, som nu er tilgængeligt på nettet som PDF-dokument.
 
Du kan finde bladet her (6,8 MB).

Bladet indeholder denne gang følgende historier:

• Fodboldens X- og Y-faktor
• Erfaren herre med nye tanker
• Er årsmødet en ost?
• Fodboldverdenen kan anvende ideer fra erhvervslivet
• Et spejl af lokalsamfundet
• Millioner på vej
• Klubånd har holdt i godt 30 år
• Seminar med huer og vanter
• Klumme: Tænk over vores fælles ansvar!
• For 10 kroner indefodbold
• Det hele kollapsede 1. maj 2008
• Fascinationen er blevet et job
• Fodbold for samværets skyld skaber ny klubform
• "Jeg stresser af med fodbold"

Bestil Jysk Fodbold som print-udgave

Vi skal understrege, at den elektroniske udgave af Jysk Fodbold er et tungt dokument, og det kan tage forholdsmæssig lang tid at downloade udgaven.

Hvis du ikke allerede modtager bladet på tryk, kan det derfor være en god idé at tegne et abonnement på den trykte udgave af Jysk Fodbold.

Det koster kun 125 kr. incl. moms for 12 måneder (seks udgaver), og du kan bestille her.

Næste nummer af Jysk Fodbold udkommer medio april 2010.

Af: Mads D. Larsen

12. februar 2010, 01:47

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

Find flere kurser her
Område
Ingen relevante kurser i det valgte område lige nu

Område

NavnByDato
DBU Dommer Grundkursus Randers SØ10-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Frederikshavn17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst09-06-2012
DBU Dommer Grundkursus Rødding16-06-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: