UDDANNELSE: Er du kvindetræner, og har du lyst til at lære om personlig coaching af angrebs- og backspillere? I pinsen er JBU klar med et seminar, der netop sætter spot på dette - og med kun 12 deltagere, bliver der god tid til personlig feedback.
| |  |
| | 12 kvindetrænere kan blive bedre til coaching af back- og angrebsspillere på JBU-seminar. (Foto: Per Kjærbye) |
Nu får du en enestående mulighed for at blive skarpere til personlig coaching af spillere.
I pinsen, den 23. maj, er JBU nemlig på banen med et kvindetrænerseminar, hvor målet er at gøre deltagerne i stand til at øge spillernes kompetence gennem personlig coaching.
Da der vil blive lagt stor vægt på personlig feedback og dialog mellem instruktør, kursister og medier, er der kun plads til 12 deltagere på seminaret.
Back- og angrebsspillere
Seminaret vil starte ud med et generelt oplæg om personlig coaching, hvorefter de 12 kursister vil blive opdelt i to hold af seks personer.
Herefter vil der være to sideløbende forløb med både teori og praktik omkring coaching af back- og angrebsspillere.
I praktikken vil der både være kampseancer med indlagte spilstop, samt et træningsforløb, hvor der bliver arbejdet målrettet med den enkelte spillergruppe. Forløbet bliver afrundet med en overværelse af en feedback-samtale mellem instruktøren og spilleren.
Før frokost vil undervisningen koncentrere sig om backspillere, mens det efter frokost går løs med coaching af angrebsspillere.
Program
9.00: Morgenmad og velkomst
9.15: Generelt oplæg omkring personlig coaching
9.30: Teorioplæg til formiddagens modul: ”Backspilleren
10.00: Praktik – formiddagens modul
11.30: Evaluering af formiddagens modul
12.00: Frokost
12.30: Teorioplæg til eftermiddagens modul: ”Angrebsspilleren”
13.00: Praktik – eftermiddagens modul
14.30: Evaluering af eftermiddagens modul
15.00: Eftermiddagskaffe og generel evaluering af seminaret
Praktiske oplysninger
Man skal ansøge om at deltage på seminaret, og de 12 kursister udvælges ud fra blandt andet uddannelsesniveau, erfaring mv.
Seminaret afholdes hos Brabrand IF den 23. maj, og prisen for deltagelse bliver 1.700 kr.
Kursusgebyret inkluderer morgenmad, frokost, eftermiddagskaffe og DVD’en Spillestil og roller – på DBU’s landshold.
Ansøgningsfristen er 15. april, og for at komme i betragtning skal du udfylde dette ansøgningsskema og sende til jalo@jbu.dbu.dk.
Yderligere information
Har du yderligere spørgsmål omkring arrangementet, så kontakt Jacob Lorentzen, JBU, på 8939 9913, eller jalo@jbu.dbu.dk.