Nyheder

Knap 1000 personer deltog i KlubService-undersøgelse

0 anbefalinger
KLUBSERVICE: I august gennemførte JBU en spørgeskemaundersøgelse af nyhedsbrevet KlubService. Knap 1000 personer deltog i undersøgelsen, som gav flere interessante svar og idéer. Læs om resultatet af undersøgelsen her.
 
 Der var masser af bidrag til den netop gennemførte KlubService-undersøgelse.

 
Den typiske modtager af nyhedsbrevet KlubService er mellem 40 og 50 år gammel, anser KlubService som en værdifuld informationskilde og læser i øvrigt nyhedsbrevet derhjemme.
 
Det er blot nogle af de konklusioner der kan drages, på baggrund af JBU's netop afsluttede spørgeskemaundersøgelse, som knap 1000 personer valgte at deltage i. En undersøgelse som havde deltagelse af personer fra hele Jylland.
 
Bag lukkede døre
 
De mange besvarelser gav et billede af, at KlubService ikke på nuværende tidspunkt bør udkomme oftere end hver anden uge. Ca. 63 % af respondenterne pegende netop på, at hver anden uge er et passende tidsinterval, mens ca. 26 % satte deres kryds ud for, at KlubService kun bør udkomme én gang om måneden.
 
Undersøgelsen gav derimod ikke noget klart billede af respondenternes rolle i klubberne. Tværtimod viste undersøgelsen, at KlubService har en bred modtagerskare. Således var alt fra dommere til klubformænd blandt modtagerne.

Hovedpunkterne
 
Nogle af de øvrige hovedpunkter kan opsummeres således:
 
·          82 % mener KlubService er en vigtig eller meget vigtig informationskilde.
·          81% læser KlubService hver gang.
·          88% læser KlubService i hjemmet.
·          Klubservicemodtagerne vil gerne læse om både regelændringer, seminarer og kurser og stævner og turneringer.
·          70 % af modtagerne savner ingen information i KlubService.
·          78 % mener at mængden af regional information er passende.
·          91 % læser enten i nogen grad eller i høj grad både indholdet i toppen og bunden af KlubService.
·          90 % mener informationsmængden er passende.
·          5 % klikker sjældent eller aldrig ind til hele nyheden når de læser KlubService.
·          83 % finder information om kurser og seminarer relevant i KlubService.
·          
























 
Udover at vinge svarmuligheder af, havde mange desuden knyttet brugbare og konstruktive kommentarer til deres besvarelser.

Blandt alle deltagere blev der trukket lod om 2 x 2 billetter til landskampen mellem Danmark og Portugal, der blev spillet 5. september. Vinderne blev Margit Krogh Husum og Thomas Ochsner.




Af: Martin Weibel

23. september 2009, 10:03

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

Find flere kurser her
Område
Ingen relevante kurser i det valgte område lige nu

Område

NavnByDato
DBU Dommer Grundkursus Randers SØ10-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Frederikshavn17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst09-06-2012
DBU Dommer Grundkursus Rødding16-06-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: