JULESTÆVNE: De jyske fodboldbørn kan glæde sig til noget helt nyt. Nemlig et Jyske 3-bold jule-stævne indendørs på kunstgræs. Det finder sted i Stadome d. 13. december, hvor Ikast KFUM og JBU er værter. Der er plads til i alt 80 hold fra U-6 til U-9.
 |
| Stadome lægger underlag til Jyske 3-bold julestævnet i december, hvor 80 hold i årgangene U-6 til og med U-9 kan deltage. Kampene spilles på netbaner. |
Ikast KFUM og JBU inviterer 80 børnehold i årgangene fra U-6 til og med U-9 til et indendørs Jyske 3-bold julestævne i Ikast søndag d. 13. december.
Stævnet er den første af sin slags, da kampene spilles på Jyske-3-bold netbaner (13 x 21 meter), som til lejligheden opstilles på kunstgræsbanen i Stadome i Ikast.
Tidligere er netbanerne kun blevet benyttet udendørs på græs.
En sjov idéUdover fodbolden vil der selvfølgelig være julehygge; herunder både juletræ, julemusik og æbleskiver.
- Vi synes, at ideen er rigtig sjov. Derfor er vi gået ind i dette pilotprojekt sammen med Ikast KFUM, fortæller David Kiær Nielsen fra JBU Udvikling.
- Vi har fået udarbejdet et særligt system, så netbanerne kan opstilles indendørs. Samtidig er det jo en oplagt mulighed for at give en masse børn kendskab til denne særlige spilleform, og de værdier, som spillet bygger på, tilføjer han.
En julegave til hver spillerDe tilmeldte hold inddeles i puljer af fem hold. Det vil samtidig sige, at alle hold er sikre på at spille fire kampe.
I det omfang det er muligt vil der i U-8 og U-9 rækkerne blive oprettet rene pige puljer. Ligesom ved de udendørs Jyske 3-bold storstævner kåres der ikke en samlet vinder. Efter sidste kamp vil der være en lille julegave til hver spiller.
Derudover kan spillere og ledere få gratis frugt efter hver spillet kamp.
Praktiske oplysninger:• Stævnet afvikles fra kl. 10-15, hvor årgangene U-6 og U-7 spiller før middag, mens U-8 og U-9 spiller over middag. Kampprogrammet offentliggøres på Ikast KFUM’s hjemmeside og vil være tydeligt opslået på selve stævnedagen rundt omkring i Stadome.
• Hvert hold består af max. 5 spillere + to ledere.
• Der spilles efter de samme regler som til jyske-3-bold storstævnerne
• Stadome er en overdækket kunstgræsbane, som ikke er opvarmet. Derfor må det forventes, at temperaturen er tæt på udendørstemperaturen. Der vil være opvarmede områder, men påklædning bør foretages efter forholdene på stævnedagen.
• Der spilles med fodboldstøvler som på almindeligt græs.
• Adressen på Stadome er Hagelskærvej 39, 7430 Ikast.
Sådan melder man sig til:Der er plads til 80 hold i alt – 20 indenfor hver årgang (U-6, U-7, U-8 og U-9), som tildeles efter ”først til mølle” princippet. Tilmelding foretages ved at skrive til
julestaevne@ikast-kfum-fodbold.dk. Tilmeldingerne vil blive opdateret løbende på
http://www.ikast-kfum-fodbold.dk.
Pris:Det koster 100,- kr. pr. hold at deltage.
Beløbet indbetales til konto nr. 9282 4570 31 6384 senest 15. november sammen med den skriftlige tilmelding.
Tilmeldingen er først gældende fra det øjeblik, pengene er registreret på kontoen. Husk at påføre klub, årgang og holdnummer på indbetalingen.
Evt. spørgsmål i forbindelse med stævnet kan stilles på e-mail på ovenstående e-mail adresse eller ved telefonisk henvendelse til stævnekoordinator Jørgen Christensen på tlf. 21 44 41 57
Læs også:Mere om julestævnet på Ikast KFUM's hjemmeside