INSPIRATION: FLUIF på Mors stiller i år noget så udsædvanligt som et U-19 Drenge hold. Og hvad mere udsædvanligt er: Det er de unge selv, der har været drivkraften bag projektet. Læs hele historien i det nye nummer af Region 2 Fodboldnyt.
 |
Lasse Klink Kristiansen (nr. fem fra venstre i bageste række) har en meget stor del af æren for, at FLUIF fra Mors i dag kan mønstre et U-19 Drenge-hold. |
Hvad gør man, hvis man er 18 år og gerne vil spille fodbold, men ikke har et fodboldhold?
Man stabler selvfølgelig selv et hold på benene...
Sådan gjorde Lasse Klink kristiansen fra Mors i hvert fald. Og resultatet er, at hans klub, FLUIF fra Mors, for første gang i lang kan stille et U-19 Drenge-hold.
Genoptaget fodboldspillet- Uden Lasses indsats så havde der ikke været et hold. Han har skubbet til kammeraterne, hjemkommet fra efterskoler m.v. Det er så endt med, at der en en flok drenge, som har genoptaget deres tidligere fodboldinteresse, og nu har stillet hold i såvel forår som efterår, fortæller Ivan Dybdal, ungdomsformand i FLUIF.
Du kan læse hele historien i den nye udgave af JBU 2's FodboldNyt, som du kan downloade som PDF-dokument her.
I nyhedsbrevet kan man også læse fire unges beretning om deres oplevelser på sommerens Dommercamp i Storvorde i Nordjylland.
Læs også:Her kan du finde tidligere numre af FodboldNyt Region 2
Hvis du vil modtage publikation automatisk via mail, kan du tilmelde dig
her.