Nyheder

Rutinerede kræfter løftede JM-pokaler i weekenden

0 anbefalinger
TURNERINGER: To tætte kampe og en afklapsning. Det var resultatet af weekendens JM-finaler, hvor det bedste hold i Oldboys A-, Oldboys B- og Veteran-rækken skulle kåres. Blandt vinderne og taberne var velkendte fodboldnavne.
 
 Veteranerne fra EFB var et af tre hold der i weekenden kunne smykke sig med titlen 'Jysk Mester'. (Foto: Jens Jørgen Fisker Christensen)

 
Der var masser af spænding og dramatik, da der blev spillet om det Jyske Mesterskab i JBU's tre ældste rækker i weekenden.
 
De, i fodboldsammenhæng, ældre herrer gik nemlig til vaflerne i de tre kampe, hvor det bedste hold i Oldboys A-, Oldboys B- og Veteran-rækken blev kåret.
 
Esbjerg-veteraner i femte gear
 
I Veteran-rækken fik kampen mellem Ørslevkloster IF og Esbjerg FB en dramatisk start, da en Ørslevkloster IF-spiller allerede efter to minutter blev præsenteret for det røde kort efter en nødbremse.
 
Kampen, som blev spillet på Kunststofbanen i Spjald, fik en endnu mere mareridtsagtig start for Region 2-klubben, da EFB scorede på det efterfølgende frispark. Det blev samtidig startskuddet til et sandt stormvejr fra drengene fra Vesterhavsbyen.
 
Med 10 mand formåede Ørslevkloster nemlig ikke at holde stand mod et Esbjerg-hold, som blandt andet havde kendisser som EFB-sportsdirektør, Niels Erik Søndergaard, og Sportsredaktør for Jyske Vestkysten, Ole Bruun, på holdkortet. EFB udnyttede nemlig koldt og kynisk det talmæssige overtal, og sikrede sig en sejr på hele 9-0.

 
 Stolte vindere på kunststofbanen i Spjald (Foto: Jens Jørgen Fisker Christensen)





















AGF sejrede mod SønderjyskE
 
I Oldboys A-rækken var der forpremiere på aftens opgør i SAS-ligaen mellem SønderjyskE og AGF på Hedensted Stadion.
 
Kampen blev spillet i et højt tempo, og flere tidligere SAS-ligaspillere havde snøret støvlerne.
 
F.eks. stillede SønderjyskE op med Mads Bro Hansen, Nikolai Wael og Jesper Mortensen, mens AGF blandt andet havde Jesper Sørensen, Allan Reese og Palle Sørensen på holdkortet.
 
Stillingen 0-0 holdt indtil omkring 10 minutter før tid, hvor AGF fik scoret til slutresultatet 1-0. Dermed sikrede de sig videre deltagelse i DM, som starter allerede den 24. oktober, og hvor de seks lokalunionsvindere mødes i to puljer af tre hold.
 
Herefter mødes de to puljevindere i finalen.
 
Bjert IF trak afgørende strå
 
I den sidste af de tre JM-finaler skulle sæsonens bedste Oldboys B-hold kåres.
 
Her troppede Kolding-holdet Bjert IF op på banerne ved Haderslev Idrætscenter til en kamp, hvor Haderslev FK ventede på den anden side af midterlinjen.
 
Kampen blev en målrig og tæt affære. I sidste ende var det dog Bjert IF, der kunne strække armene op i triumf. Sejren kom i hus med slutcifrene 3-2.
 
Læs også
 
 
 
 

Af: Martin Weibel

19. oktober 2009, 00:54

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

Find flere kurser her
Område
Ingen relevante kurser i det valgte område lige nu

Område

NavnByDato
DBU Dommer Grundkursus Randers SØ10-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Frederikshavn17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst09-06-2012
DBU Dommer Grundkursus Rødding16-06-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: