TURNERINGER: Finalen om det Jyske Mesterskab i JBU's Veteran-række bliver en gentagelse af sidste års opgør mellem Ørslevkloster IK og Esbjerg fB. Og trods udsigten til mandefald p.g.a. en landskamp i Parken lurer Ørslevkloster på reveanche.
 |
| Vinder af JM-titlen i veteran-rækken 2008: Esbjerg fB. |
Esbjerg fB's Veteran-hold har mulighed for at sikre sig det tredje Jyske Mesterskab i træk, når der lørdag spilles finale i Spjald.
Modstanderen er Ørslevkloster IK, som også stod over for vestjyderne i sidste års finale, som resulterede i en sejr på 3-1 til Esbjerg-mandskabet.
Men Ørslevkloster IK lurer på revanche, selv om holdet er "hårdt ramt" af aftnens vigtige VM-kvalifikationskamp i Parken mellem Danmark og Sverige:
- Vi har en trup på 24 mand, og jeg overdriver ikke, når jeg siger, at hver anden skal i Parken, fortæller holdansvarlig Lars Eriksen til Skive Folkeblad.
- Nu må vi se, men vi sender under alle omstændigheder det stærkeste hold, vi kan mønstre, siger Lars Eriksen, der godt kan huske, at holdet i sidste sæson tabte med 3-1 til samme modstander.
- Nu har vi haft et år mere til at blive spillet godt sammen, så mon ikke vi narrer dem i år, siger han med et grin.
Modstanderen, Esbjerg fB, der nærmest har taget patent på JM-titlen i Veteran-rækken består af flere tidligere førsteholdsspillere som Michael Pedersen og Rene Christensen.
Finalen spilles på Kunststofbanen i Spjald, hvor der fløjtes til kickoff kl. 14.00.
Finalerne i Old Boys A og B er programsat til lørdag d. 17. oktober. På grund af vendingen af turneringen findes alle øvrige jyske mestre først i sommeren 2010.