Nyheder

Kan unge fastholdes med madlavning og sparetips?

0 anbefalinger
MAGASIN: Oktober-udgaven af JBU's fodboldmagasin, Jysk Fodbold, er på nettet. Denne gang bl.a. med historien om Vejrup IF, som satser målrettet på en gruppe unges personlige udvikling for at fastholde dem i klubben.
  
  
  
  
  
  
Bankrådgivning, fisketure og madlavning.

Det er nogle af de våben, som den sydjyske fodboldklub, Vejrup IF, har taget i brug for at fastholde en gruppe 16 til 20 årige fodboldspillere.

Sammenlagt skal de forskellige initiativer være med til at udvikle de unge og ruste dem til voksenlivet.

Og det foreløbige resultat er, at Vejrup IF for første gang i mange år kan mønstre et syvmandshold i U-19 rækken.

- Vi har ikke haft hold i de her årgange i en periode, men de her sjove aftener giver et godt sammenhold, hvor vi lærer nogle nye at kende, som vi ellers ikke snakker med normalt. Min vennekreds er da blevet større, fortæller Mikkel Hermansen, en af spillerne fra Vejrup IF.

Hele historien kan læses i det nye nummer af JBU's fodboldmagasin, Jysk Fodbold, som nu er tilgængeligt på nettet.

Frivillige indsamlede millioner

Her kan man også læse den fantastiske beretning om Spjald IF's store succes med at samle penge ind til nye fodboldbaner. I alt tre millioner kr. har frivillige fra klubben samlet ind til etablering af en kunststofbane, en multikunststofbane og en græsbane - vel at mærke i et lokalsamfund, som består af omkring 1200 beboere.

Vi har også besøgt den århusianske forstadsklub, HOG Hinnerup, som både har arbejdet målrettet med at give de yngste børn en god og sjov introduktion til fodboldspillet, men også på det organisatroiske niveau har klubben gennemgået en større udvikling i kølvandet på bl.a. et formandsskifte.

Hent det nye nummer her

Det nye nummer af Jysk Fodbold kan downloades her (6,8 MB - PDF-dokument).

Og de 60 sider er som altid spækket med stort og småt om bredde- og seriefodbolden i Jylland.

Således kan du i det nye nummer af Jysk Fodbold læse følgende historier:

• Kommunerne og fodbolden skal gå hånd i hånd
• Op ad stolen og ud på gulvet - det kan redde liv!
• Førstehjælp og fodbold hænger sammen
• Fantastisk fodboldstart
• Oksbøl giver noget for pengene
• Tinglev har lært lektien
• Lokale ildsjæle giver fodbolden nyt liv
• Kvinderne kom selv med en træner
• Fodboldens forunderlige verden forandrer sig ikke
• Fair Play med bamser
• De unge har mod på mere
• I Vejrup laver drengene mad
• En fighter fra Harboøre i liv og fodbold
• Seest Boldklub tog en ung mors idé op
• Fra Model Magnus til Model HOG Fodbold
• Raslebøsser og fonde gav ca. otte millioner kr.
• DBU's dommercamp næste fordoblet
• Bliv klogere på fodboldreglerne i egne klublokaler
• Vil til tops med fløjten

Bestil Jysk Fodbold som print-udgave

Vi skal understrege, at den elektroniske udgave af Jysk Fodbold er et tungt dokument, og det kan tage forholdsmæssig lang tid at downloade udgaven.

Hvis du ikke allerede modtager bladet på tryk, kan det derfor være en god idé at tegne et abonnement på den trykte udgave af Jysk Fodbold.

Det koster kun 125 kr. incl. moms for 12 måneder (seks udgaver), og du kan bestille her.

Næste nummer af Jysk Fodbold udkommer medio december 2009.

 

Af: Mads D. Larsen

19. oktober 2009, 01:35

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

Find flere kurser her
Område
Ingen relevante kurser i det valgte område lige nu

Område

NavnByDato
DBU Dommer Grundkursus Randers SØ10-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Frederikshavn17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst17-03-2012
DBU Dommer Grundkursus Tilst09-06-2012
DBU Dommer Grundkursus Rødding16-06-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: