TURNERINGER: I løbet af den kommende weekend vil bl.a. hold fra Serie 5 Herrer og Serie 2 Kvinder få afgjort, om de rykker op eller ned. JBU Turneringer vil være hurtig på tasterne, så du løbende kan få et overblik her på hjemmesiden.
| |  |
| | Både kvinder og mænd for rig mulighed for at fejre oprykninger i weekenden. (Foto: Per Kjærbye)
|
Hvis du vil vide, om det lokale Serie 5-hold klarer skærene i sin pulje, eller om dit hold i Serie 2 Kvinder sikrer sig direkte oprykning, så hold et vågent øje med jbu.dbu.dk i løbet af weekenden og først i næste uge.
JBU Turneringer vil nemlig løbende opdatere og ajourføre op- og nedrykkere i netop de to rækker, så du allerede fra weekenden kan følge med i, hvordan situationen er for netop dit hold.
Følg den løbende opdatering
Både for Serie 2 Kvinder og Serie 5 Herrer gælder det, at der er turneringsafslutning denne weekend.
Blandt Serie 5-holdene skal der blandt andet kæmpes om, hvilke 2’ere der har haft en så indbringende pointhøst, at de kan følge 1’erne med op i Serie 4. Kun de 32 bedste 2’ere ud af i alt 96, kan nemlig skrive ’Serie 4-hold’ på visitkortet næste sæson.
I den anden ende af tabellen må de 41 dårligste derimod forberede sig på minimum en enkelt sæson i Serie 6.
For Serie 2 Kvinder rykker kun de fem bedste hold på førstepladsen direkte op, mens de 14 dårligste hold på førstepladsen må ud i kvalifikationsspil om en plads i Serie 1.
Ungdomsopbrydning kommer også løbende
Også information omkring ombrydning af ungdomsrækkerne vil løbende blive offentliggjort hen over weekenden og i starten af næste uge.