Nyheder

Ungdomsforslag delte vandene i Region 3

0 anbefalinger
ÅRSMØDE: JBU Region 3's årsmøde i Brædstrup bød bl.a. på en god debat om oplægget til en ny spilleform for U-13 Piger og Drenge, Et forslag som i høj grad delte vandene. Hadsten-lederen, Jørgen Snog, blev nyvalgt til regionsbestyrelsen.
Stemmesedlerne blev flittigt brugt under forslagsbehandlingen i JBU Region 3 (foto: Martin Weibel)

Der var tæt på deltagerrekord, da fodboldklubberne under JBU Region 3 mandag aften mødtes til årsmøde.

Hele 230 fodboldledere fra 78 øst- og midtjyske klubber havde fundet vej gennem mørke og kraftige november-regnbyger til Pejsegården i Brædstrup, der endnu engang lagde lokaler til den årlig debat om breddefodboldens status og fremtid i JBU Region 3.

Lars Olesens redegørelse for året der gik og tanker om fremtiden udløste bl.a. bemærkninger fra Claus Brødsgaard, Engum UI, der roste JBU Region 3-formanden for en god beretning og JBU's evne til at være kritisk over for egne tilbud.

Herudover havde han to kritiske kommentarer til den igangsatte proces omkring børne- og ungdomsfodbolden - nemlig niveaudeling og årgangsopdeling.

- Det er godt med en rød tråd i børne- og ungdomsarbejdet, men vi synes, at det er på tide at stoppe og kigge lidt på erfaringerne. Og i vores øjne er det problematisk, at der ikke er niveaudeling i 5-mandsfodbolden. Der er for stor forskel på spillerne, selv om klubberne stiller med lige hold. Det betyder bl.a., at nogle nybegyndere mister modet, når de kommer op imod øvede spillere, og jeg tror desværre, at vi mister spillere på den konto, sagde Claus Brødsgaard, der også udtalte sig kritisk omkring årgangsopdelingen.

- Jeg tror desværre også, at vi mister spillere p.g.a. årgangsopdelingen, som betyder færre niveauer end ved to årgange - og dermed større forskelle mellem holdene, sagde han.

Intet flertal for 9:9 i U-13 rækkerne

Forslagsbehandlingen gav anledning til en spændende debat. Bl.a. oplægget til indførelse af 9 mod 9 for U-13 Piger og Drenge.

Bjarne Bentsen, Kolding Boldklub, opfordrede de fremmødte ledere til at bakke op om indførelse af 9 mod 9 for U-12 Drenge. Hans argumenter kunne imidlertid ikke flytte tilstrækkelig mange stemmer. Blot 15 ud af 143 stemmeberettigede stemte for.

JBU's forslag om indførelse af 9 mod 9 kunne heller ikke samle flertal. Hverken for U-13 Piger eller U-13 Drenge. Salen var dog praktisk talt delt i spørgsmålet - dog med en lille overvægt af nej-stemmer.

- Stem nej til forslaget. U-13 Drengene er for store til at spille 9 mod 9, lød argumentet fra Bjarne Bentsen, Kolding Boldklub.

Christian Fischer, Virklund Boldklub, opfordrede derimod til at indføre spilleformen.
- Vi har prøvet 9 mod 9 hos os, og vi har gode erfaringer. Børnene rører bolden mere, og det giver i det hele taget nogle gode kampe, sagde han.

De to synspunkter kom fint til udtryk i den meget jævnbyrdige stemmeafgivning.


Sådan gik det forslagene:

Nr.EmneJaNejBemærkning
1Valg til DBU og FLU   enstemmigt
 vedtaget
2Holdantal i Serie 4, 5 og 6 115 
3Afskaffelse af JM i seniorrækker 130 
4Benyttelse af U-19 spillere på seniorhold 12 102 
5Automatisk indplacering fra U-13 til og med U-15 Drenge 123 7 
65:5 for U-10 Drenge - på ½ 7-mandsbane68 56 
79:9 for U-12 Drenge15102  
89:9 for U-13 Drenge5172 
99:9 for U-13 Piger4763  
10Enkeltkampe for U-10 og U-11  

Stort flertal imod

11Kamplederansvar for 5:5 stævner 4283  
12Afskaffelse af tilbagelægningsregel for U-13 113 18 
13Genindførelse af boldstørrelse 4 for U-15 Drenge  Stort flertal imod
14Holdantal i U-15, U-17 og U-19 Drenge Mesterrække  Stort flertal imod
15Kvalifikationskampe i Mesterrækken  Stort flertal imod
16Rækkebetegnelser i U-17 og U-19 Drenge  Stort flertal imod
17Præcise regler for afbrudte kampe  Stort flertal imod
18Kalenderår som turneringsår for børn og ungdom  Flertal imod
19Tidligere afslutning af forårsturnering  Flertal imod
20Flytning af kampe i efterårsferien87 27 
21Senere turneringsstart i efteråret   flertal imod

Alle forslag skal endeligt godkendes på delegeretmødet i Herning d. 9. januar 2010 for at kunne træde i kraft. I alt 143 stemmeberettigede klubledere var til stede på årsmødet i Brædstrup.

Nyt ansigt i regionsbestyrelsen

Årsmødet bød også på en udskiftning i regionsbestyrelsen, hvortil der skulle vælges tre medlemmer.

Nyt ansigt er Hadsten SK-lederen, Jørgen Snog, der i forvejen har et godt kendskab til JBU's organisation - bl.a. via sin formandspost for JBU Region 3's Seniorgruppe.

Jørgen Snog blev valgt ind i stedet for Klaus Fanø, der efter fire år i regionsbestyrelsen har valgt at fortsætte sit virke i JBU på andre poster.

Søren Juul Jensen og Frede Hansen blev genvalgt til de øvrige to pladser i regionsbestyrelsen.

Læs også:

Hadsten-ildsjæl og U-12 Piger hædret i Brædstrup

Af: Mads D. Larsen

23. november 2009, 10:31

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

NavnBy og dato
Talent uden filterTilst
29-05-2012
DBU B1-trænerKjellerup
27-06-2012
DBU B1-trænerVejle
30-06-2012
DBU B1-trænerStorvorde
30-07-2012
DBU B1-trænerTilst
01-08-2012
DBU B1-trænerHaderslev
08-08-2012
DBU T-trænerVejen
04-12-2012
Find flere kurser her
Område

Ingen relevante kurser for dig i det valgte område lige nu.

Ønsker du det fulde overblik over alle vore kurser - uanset kvalifikation (forudgående kurser) - beder vi dig benytte vores "Find dit kursus" funktion
Område

NavnBy og dato
DBU Dommer GrundkursusRødding
16-06-2012
Dommerskoler/-campsStorvorde
30-07-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: