UDVIKLING: Arla lagde tirsdag aften lokaler til, da JBU's HR-formandsnetværk var samlet til uddannelsesaften i Århus. Knap 45 frivillige ledere blev bl.a. uddannet i, hvordan man giver og modtager konstruktiv feedback.
 |
| Niels Henriksen fra konsulentvirksomheden Insights i dialog med en gruppe JBU-ledere om at give og modtage feedback. |
Hvordan håndterer man den vanskelige samtale?
Det var en af udfordringerne for deltagerne, da JBU’s HR-formandsnetværk tirsdag aften var samlet til uddannelsesaften i Århus.
Knap 45 frivillige ledere deltog i seancen, som var endnu en brik i det udviklingsforløb, som er sat i gang for de personer, som beklæder en formandspost i JBU's mange bestyrelser, udvalg og arbejdsgrupper.
Tirsdagens arrangement foregik hos mejeriselskabet Arla, hvis sponsorchef, Jesper Jæger, indledningsvis bl.a. gav sit bud på fodboldens muligheder for at gøre en forskel i forhold til børns sundhed.
Et redskab i hverdagenResten af aftenen var lagt i hænderne på Niels Henriksen fra konsulentvirksomheden Insights, der er JBU's samarbejdspartner omkring ledernes personlige udvikling.
Niels Henriksen præsenterede konkrete redskaber til at give og modtage konstruktiv feeback, og deltagerne fik også mulighed for at anvende værktøjerne i praksis.
- Som formand for en bestyrelse, et udvalg eller en arbejdsgruppe i JBU hører det med, at man skal gennemføre samtaler med de medlemmer, som man har ansvaret for, og i den sammenhæng er disse redskaber et godt hjælpemiddel, forklarer Henriette K. Jensen, afdelingsleder for JBU Udvikling, om aftenens tema.
Vigtig formandsfunktionFormandsfunktionen i JBU har på grund af en ændret organisations-struktur fået større betydning end tidligere.
Det indebærer, at formændene har fået en større ledelsesmæssig udfordring end tidligere. Samtidig giver det helt nye personlige udviklingsmuligheder for den enkelte.
Via HR-programmet kan den enkelte JBU-formand oparbejde nogle kompetencer, som kan bruges i sit daglige arbejde. Eller måske få adgang til et JBU-udviklingsforløb, som det civile job ikke giver adgang til.
Input fra andre virksomheder og organisationerJBU's formands-netværk skal samles næste gang i marts 2010.
For løbende at samle indtryk og input til udviklingsforløbet for formændene placeres de enkelte arrangementer hos forskellige virksomheder og organisationer.
Af samme grund havde Arla tirsdag aften tilbudt at stille faciliteter til rådighed for formandsnetværket.
Tidligere har møderne været placeret hos Århus Universitet og PriceWaterhouseCoopers.
Ca. 250 frivillige ledere er tilknyttet JBU's bestyrelser, udvalg og arbejdsgrupper - heraf beklæder de ca. 50 en formandspost.
Læs også:Særligt HR-program for 50 JBU-formændSamfundsregnskabet gjort op for formændene