ÅRSMØDE: En række forslag på JBU Region 2's årsmøde var fremsat af lokale klubber og dermed var talerstolen meget varieret besøgt. Formand H. P. Johansen måtte melde forfald pga. sygdom, men næstfor-manden udfyldte rollen med format.
 |
| Knap 200 fodboldledere tilbragte tirsdag aften på JBU Region 2's årsmøde i Aulum (foto: Hans Sørensen) |
Influenza A havde for en kort bemærkning sengelagt Region 2-formand H. P. Johansen, men de knap 200 vestjyske fodboldledere oplevede en fuldgod vikar i næstformand Peter Tornbo, der aflagde formandens beretning på JBU Region 2's årsmøde i Aulum Fritidscenter tirsdag d. 24. november.
Selvom formanden var blevet hjemme med sin svine-influenza, var salen under ledelse af dirigent Jens Christensen dog klar med et par grynt til at følge op på forslagene på mødet.
U-19 forslag er tænkt for at mindske frafald
- Forslaget om benyttelse af tre U-19 spillere på et seniorhold skal sikre en glidende overgang mellem ungdoms- og seniorfodbold for at undgå så stort et frafald blandt U-19 og de yngste seniorspillere.
Sådan lød oplægget til forslag 4 fra Ivan Frederiksen, Måbjerg IF, som er forslagsstiller.
Ole Ladefoged fra JBU Senior havde sympati for forslaget, men advarede dog mod negative konsekvenser. Han mente, at behovet allerede i den nuværende struktur er dækket, blot klubben følger indrangeringsrækkefølgen. Risikoen er, at stærke U-19 spillere vil optræde i de lavere seniorrækker.
Kun 32 stemte for Måbjerg IF's forslag, som dermed ikke vakte gehør i salen.
Hvem skal lede 5:5 kampene?
Det har ifølge Koldby-Hørdum IF, Sunds IF og Timring IK været det store spørgsmål i den forgangne sæson, hvor kamplederopgaven har tilhørt førstnævntes hold i den enkelte kamp.
Forslagsstillerne havde oplevet tvivl om ansvaret for opgaven og i det hele taget endnu en opgave placeret på trænernes skuldre. Det blev bakket op af Rikke Østergaard fra Ørslevkloster IF, som berettede om kampledere i lårkort og offside-kendelser i 5:5.
Salen kvitterede for motiveringerne med en markant flertal for, at kampleder-opaven i 5:5 fremover skal ligge på arrangørklubbens bord.
Argumenter til fordel for breddespillerne
Skjern GF har sammen med Broager UI undret sig over indførelsen af boldstr. 5 i U-15 Drenge fra efterårssæsonens start. Kasper Gråkær fra Skjern GF udtrykte klubbernes holdning således, at breddespillerne bestemt ikke har bedre betingelser for at spille fodbold og den større bold skaber endnu større spillemæssig afstand mellem de gode og de mindre gode fodboldspillere.
Torben Jensen fra JBU Ungdom plæderede for at afvente en landsdækkende evaluering af ændringen til boldstr. 5, men Skjern GF ønskede fortsat en debat omkring emnet.
Den presbold greb Claus Therkildsen fra Viborg, som kunne berette om, at boldstr. 5 blev benyttet i de pågældende rækker i udlandet, netop fordi at en større bold er nemmere at sparke til og beherske.
24 ja-stemmer opnåede forslag 13, men et flertal stemte imod.
Forslag om at vende tilbage til gamle dage
Michael Vej Andersen fra Lem B og Mariane Spandet, Timring IK argumenterede fyldigt for deres holdning om, at turneringsåret i børne- og ungdomsrækkerne skal vendes tilbage til kalenderåret.
- Det er vigtigt, at holdene kan nå at blive spillet sammen og trænerne kan nå at lære deres spillere at kende, lød det blandt andet fra Mariane Spandet, Timring IK.
- Det er OK, at vi har prøvet noget nyt med at vende turneringsåret, men det er altså bestemt også OK at erkende, at det ikke fungerer og vende tilbage til den gammelkendte model med kalenderåret, supplerede Michael Vej Andersen fra Lem B.
Gunnar Kristensen fra Mejrup GU bragte en ny vinkel på banen:
- Vi tilmelder og ombryder alligevel hvert halve år, så hvorfor ikke bare sige, at børne- og ungdomsrækkerne ligesom serierækkerne spiller halvårsturneringer?
Kent Falkenvig anbefalede forsamlingen at stemme nej til forslaget, men ville godt kigge på problematikken med, at man skifter fra 3:3 til 5:5 og fra 5:5 til 7:7 om sommeren.
Forslaget fik meget begrænset opbakning fra salen.
Sådan gik det forslagene:
| Nr. | Emne | Ja | Nej | Bemærkning |
| 1 | Valg til DBU og FLU | | | enstemmigt vedtaget |
| 2 | Holdantal i Serie 4, 5 og 6 | 103 | 2 | |
| 3 | Afskaffelse af JM i seniorrækker | 112 | 0 | |
| 4 | Benyttelse af U-19 spillere på seniorhold | 32 | - | |
| 5 | Automatisk indplacering fra U-13 til og med U-15 Drenge | 104 | 0 | |
| 6 | 5:5 for U-10 Drenge - på ½ 7-mandsbane | 57 | 52 | |
| 7 | 9:9 for U-12 Drenge | - | - | |
| 8 | 9:9 for U-13 Drenge | | | flertal imod |
| 9 | 9:9 for U-13 Piger | | | flertal imod |
| 10 | Enkeltkampe for U-10 og U-11 | | | flertal imod |
| 11 | Kamplederansvar for 5:5 stævner | | | flertal for |
| 12 | Afskaffelse af tilbagelægningsregel for U-13 | | | flertal for |
| 13 | Genindførelse af boldstørrelse 4 for U-15 Drenge | 24 | - | flertal imod |
| 14 | Holdantal i U-15, U-17 og U-19 Drenge Mesterrække | | | flertal imod |
| 15 | Kvalifikationskampe i Mesterrækken | | | flertal imod |
| 16 | Rækkebetegnelser i U-17 og U-19 Drenge | | | flertal imod |
| 17 | Præcise regler for afbrudte kampe | | | flertal imod |
| 18 | Kalenderår som turneringsår for børn og ungdom | | | flertal imod |
| 19 | Tidligere afslutning af forårsturnering | 12 | 28 | |
| 20 | Flytning af kampe i efterårsferien | | | flertal imod |
| 21 | Senere turneringsstart i efteråret | | | flertal imod |
Alle forslag skal endeligt godkendes på delegeretmødet i Herning d. 9. januar 2010 for at kunne træde i kraft.
I alt 137 stemmeberettigede klubledere var til stede på årsmødet i Aulum.