TURNERINGER: Pokalfodbolden er populær hos de jyske klubber. I løbet af en uge er antallet af tilmeldte herresenior-hold til Landspokalturneringen vokset med næsten 100. Søndag d. 15. marts er sidste frist for tilmelding.
De jyske seriehold er vilde med pokalfodbold.
Det understreger de aktuelle tilmeldingstal fra Landspokalturneringen i fodbold (Ekstra Bladet Cup).
P.t. er der tilmeldt 276 herresenior-hold - lige fra Serie 6 til Danmarksserien.
Og JBU Turneringer forudser, at det endelige antal tilmeldte hold vil ligge omkring 300 11-mandshold:
- Som det ser ud nu, har vi allerede nået tilmeldings-niveauet fra sidste år, hvor vi sluttede på 279 hold. Alene i løbet af den sidste uge har vi fået omkring 100 tilmeldinger, så det ser da absolut positivt ud, fortæller Jacob Mauritsen, sekretær i JBU Turneringer.
Her kan man finde en liste over samtlige tilmeldte hold.
Det er muligt at tilmelde hold indtil søndag d. 15. marts kl. 23.59.
Tilmelding foregår som altid via KlubOffice.
Der spilles i alt otte indledende runder under JBU.
Herefter afleveres de tilbageværende hold til DBU Turneringer, som håndterer den afsluttende landsdækkende afvikling.
Kvindernes landspokalturnering administreres af DBU - fra de indledende runder til den afsluttende pokalfinale. Dette hænger sammen med, at der er færre hold, som deltager i kvinde-turneringen.