UDDANNELSE: JBU samlede i weekenden 50 jyske breddepige-trænere til seminarer i Aalborg og Kolding. De fik bl.a. masser af praktiske øvelser med hjem til træningen i egen klub. Endnu et seminar i Viborg søndag d. 19. april.
 |
Jens Christian Boelslund, DBU U-16 Målmandstræner, demonstrerer forskellige øvelser for deltagerne på JBU-seminaret.
|
 |
| Der bliver noteret flittigt på blokkene, mens kursisterne observerer de forskellige øvelser foldet ud i praksis. (Fotos: Rene Jensen) |
Der har aldrig været så mange aktive jyske fodboldpiger som nu.
Derfor har behovet for uddannelse af pigetrænere tilsvarende aldrig været større.
Af samme grund kører JBU her i foråret en række af seminarer specielt målrettet klubbernes breddepige-trænere i årgangene U-13, U-15 og U-18.
Lørdag og søndag blev de første gennemført i henholdsvis Aalborg og Kolding med sammenlagt 50 deltagere.
Og som noget helt centralt fik deltagerne øvelser med hjem til brug i den daglige træning.
Udveksling af tips og ideer
Derudover sætter seminaret bl.a. fokus på, at det ikke kun handler om fodbold, når det gælder fastholdelse af spillere:
- Og her oplevede vi en rigtig god dialog og erfaringsudveksling mellem de fremmødte trænere, fortæller Rene Jensen, JBU Udvikling, der understreger, at seminarerne specifikt er rettet imod trænere og assistenttrænere for breddehold i aldersgruppen fra U-13 til U-18 piger.
- Der er tale om et tilbud til de mange bredde- og forældre-trænere, som måske ikke føler, at de har de helt store forudsætninger for at stå i spidsen for et fodboldhold. Men det vil også relevant for bredde-trænere, som har et par års erfaring, forklarer han.
Sidste seminar i Viborg
Hvis man er interesseret i tilbuddet, gennemfører JBU yderligere et seminar af slagsen i denne omgang. Det sker i Viborg søndag d. 19. april.
Tilmeldingen kan ske via nedenstående link, hvor man også kan finde flere praktiske informationer:
Viborg søndag d. 19. april
Sidste frist for tilmelding er fem dage før det pågældende seminar.
Ca. fem dage før kursusstart vil kursister modtage endelig indbydelse.
Sådan foregår den praktiske del
De praktiske øvelser vil blive præsenteret således, at trænings-området opdeles i fire zoner, hvor der vises øvelser for henholdsvis U-13, U-15 og U-18 i tre områder, mens det fjerde område vil rumme fælles målmandsøvelser for alle årgange.
Deltagerne vil få mulighed for at cirkulere mellem de forskellige zoner - eller blive ved en enkelt årgang.
Herudover vil alle deltagere få udleveret materiale med de viste øvelser til at tage med hjem.
Det er bl.a. en række af DBU’s talenttrænere, som er instruktører på seminarerne.
| PROGRAM | |
| | |
| Kl. 09.00 – 09.30 | Morgenmad og velkomst |
| | |
| Kl. 09.30 - 12.30 | Teenagetræning for piger |
| | · Derfor spiller teenagere fodbold |
| | · Grænser udgør frikvarter |
| | · Aktiviteter tiltrækker – relationer fastholder |
| | |
| Kl. 12.30 – 13.30 | Frokost |
| | |
| Kl. 13.30 – 16.30 | Masser af øvelser på hele banen |
| | · Hvordan organiserer vi træningen? |
| | · Hvad træner vi? |
| | · Masser af øvelser med i bagagen |
| | |
| Kl. 16.30 – 17.00 | Tak for i dag |