Nyheder

KlubOffice-kursus udvides p.g.a. stor efterspørgsel

0 anbefalinger
KURSUS: Samtlige 80 udbudte pladser på KlubOffice2-kurset i Hinnerup d. 25. marts er allerede besat. Derfor har JBU udvidet kapaciteten med yderligere 20 pladser og forlænget tilmeldingsfristen til 21. marts. Det er gratis at deltage.
 

KlubOffice2 er et praktisk og brugbart IT-redskab, som kan være med til at hjælpe klubberne igennem nogle af hverdagens frustrationer.

 
  

  
  
  
JBU har udvidet deltager-kapaciteten på KlubOffice2-kurset i Hinnerup ved Århus d. 25. marts med yderligere 20 pladser.

Det skyldes, at de oprindelige 80 udbudte pladser er blevet besat på lidt mere end en uge. Samtidig har JBU forlænget tilmeldingsfristen til 21. marts.

- Det er jo skønt med så stor en interesse. Men 100 deltagere er til gengæld også det absolutte loft for, hvor mange deltagere vi kan være på dette kursus, siger Rene Jensen, JBU Uddannelse.

Gratis at deltage

Kurset vil give deltagerne en opdatering på de mange faciliteter, som findes i fodboldklubbernes eget IT-redskab, KlubOffice2, som er specielt udviklet af DBU og lokalunionerne til fodboldklubberne.

JBU og DBU stiller op med fire instruktører, som vil gennemgå funktionaliteterne i KlubOffice, give gode råd og svare på spørgsmål.

- Kurset er som udgangspunkt mest relevant for klubbernes ledere, som arbejder med KlubOffice2. F.eks. kampfordelere og kasserere. Men tilbuddet er åbent for alle i klubben, der har en interesse i KlubOffice, så man kan bare fylde en bil. Alle er velkommen, lyder opfordringen fra Rene Jensen, der tilføjer, at tilbuddet er gratis.

Aftenen er bygget op af tre moduler på hver 50 minutter. I hvert modul kan man frit vælge, om man vil høre om enten:

1. Økonomi- og medlemshåndtering

- Registrering af medlemmer
- Kontingentopkrævning via PBS
- Indberetning af medlemstal
- Redskaber til budget og bogføring
2. Turnerings-administration

- Holdtilmelding
- Kampflytning
- Træningskampe

3. Klub-CMS (hjemmeside for klubber)

- Design og vedligeholdelse af klubbens hjemmeside
- Alle kan opdatere, og klubben kan have mange webmastere
- Direkte integration af turneringsdata
- Egne sider til alle klubbens hold
- Direkte integration af klubbens data fra KlubOffice 

4. Diverse Faciliteter

- Annoncer til Klubforum (f.eks. "Træner søges", "Klubstævner", "Træningskampmodstander søges")
- Stævnegenerator
- Baneplanlægning og materialer
- Kalendere - aktivitetskalender og opgavestyring
- Dokumenthåndtering
- Kursustilmelding


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Aftenen er bygget op som en slags stationstræning. Det vil sige, at man selv bestemmer, hvilke områder man vil lære mere om - og at man efter hvert modul kan fortsætte til et andet tema.

Man kan også vælge at forlade kurset efter første modul, hvis man f.eks. kun er interesseret i at høre om turnerings-administrationen i KlubOffice2.

Der vil være indlagt en lille pause efter første modul, hvor JBU er vært ved kaffe m/brød.

KlubOffice er skræddersyet til fodboldklubber

KlubOffice2 indeholder et omfattende medlemssystem med et integreret økonomimodul, og i systemet ligger der også flere muligheder for let at klare den daglige turneringsadministration - f.eks. omkring tilmelding af hold til JBU og flytning af kampe.

Derudover er der en tæt integration til DBU's og lokalunionernes egen database, hvorfra der leveres en lang række informationer om klubben til KlubOffice - og det er muligt at rette klub- og persondata, så det slår igennem i alle JBU's og DBU's systemer.

Tilmelding senest 21. marts

Kurset foregår på Haldum-Hinnerup Skolen, Svinget 6, 8382 Hinnerup onsdag 25. marts.

Tilmelding kan ske her senest 21. marts.

Af: Mads D. Larsen

16. marts 2009, 01:21

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

NavnBy og dato
Talent uden filterTilst
29-05-2012
DBU B1-trænerKjellerup
27-06-2012
DBU B1-trænerVejle
30-06-2012
DBU B1-trænerStorvorde
30-07-2012
DBU B1-trænerTilst
01-08-2012
DBU B1-trænerHaderslev
08-08-2012
DBU T-trænerVejen
04-12-2012
Find flere kurser her
Område

Ingen relevante kurser for dig i det valgte område lige nu.

Ønsker du det fulde overblik over alle vore kurser - uanset kvalifikation (forudgående kurser) - beder vi dig benytte vores "Find dit kursus" funktion
Område

NavnBy og dato
DBU Dommer GrundkursusRødding
16-06-2012
Dommerskoler/-campsStorvorde
30-07-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: