Mange klubber siger der bliver færre af de frivillige der er med i mange år, men i Brædstrup findes de stadig.
I JBU er vi normalt ude i forbindelse med overrækkelse af medaljer eller lign. til et eller andet arrangement i fodbold om det er indendørs el. udendørs. Men heldigvis sker det jo også, at JBU er ude for at hædre en de mange ledere i Jydsk og Dansk Fodbold. Man kan sige en af hverdagens små helte der er så vigtig for de enkelte klubber.
JBU’s hæderstegn er et nyindstiftet hæder og er faktisk den næsthøjeste udmærkelse man kan få i Jylland.
Vi vil gerne Brædstrup IF for at huske at indstille trænere/ledere til disse priser. Det er så vigtigt for den enkelte at man anerkender det stykke frivillige arbejde der bliver gjort i klubben.
Modtageren af JBU’s hæderstegn, Egon Møller Jensen, startede sit virke som træner/leder i klubben tilbage i 1967. Begyndelsen i klubben blev dog gjort som aktiv fodboldspiller og det var tilbage i 1957. I 1969 gik modtageren af JBU’s hæderstegn i gang med de første lederopgaver. Siden har modtageren af JBU’s hæderstegn haft rigtig mange gøremål.
Bl.a. var han drivkraften bag opstart af damefodbold i 1969. I den periode , var der faktisk ikke noget officielt landshold i DBU-regi.
Mange klubber siger der bliver færre af de frivillige der er med i så mange år og derfor glæder det mig igen at møde en sådan person, som Egon Møller Jensen, her i Brædstrup IF og samtidig tildele personen denne flotte hæder.
Egon Møller Jensen

Egon Møller Jensen og
Region 3's Formand, Lars Olesen