Fodboldklubberne i Billund Kommune inviteres 30. marts til møde med repræsentanter fra kommunens kultur- og fritidsforvaltning i Hejnsvig Klubhus. Det er Jydsk Boldspil-Unions region 4, der inviterer med det formål at styrke kontakten til klubberne.
På mødet vil klubberne kunne høre om kommunens muligheder for at give tilskud til kurser, uddannelse, drift af anlæg, udbygning af anlæg, nyanlæg og andet, som vedrører fodboldklubberne i området.
Også hvordan kommunen ser på fodboldklubbernes fremtid, vil nok kunne interessere enhver klubleder at høre.
Information
Fra region 4 vil ledere fra udvalg og konsulenten, Svend Pedersen, orientere om aktuelle kursustilbud og om fodboldemner i øvrigt.
På Delegeretmøde i JBU, blev det vedtaget, at der nu spilles halvårsturneringer i herresenior. Hvad det betyder, bliver der mulighed for at drøfte.
På kursussiden er der inspirerende og lærerige kurser til ethvert behov. Et nyt tilbud er "Teenage Træning".
Et kursus, der giver et godt bud på, hvad der kendetegner unge i dag og hvad der kan medvirke til at fastholde unge.
Dette og andre relevante kurser vil der også blive orienteret om.
Samarbejde giver styrke
Kommunemødet er en måde hvor klubberne indbyrdes og regionen kan kommunikere med hinanden på.
Desuden er JBU’s hjemmeside en anden måde at kunne kommunikere på, idet der her orienteres om kurser, tilmeldinger, aktuelle tilbud, nyheder og aktiviteter.
Disse muligheder vil også blive vist på mødet.
Hvis flere klubber har de samme problemer, kan mødet være et godt forum til at fremsætte og drøfte disse, da JBU lederne ofte har mulighed for at hjælpe eller svare. Klubberne kan også blive styrket ved at samarbejde frem for at stå alene med problemerne.
Det første møde af denne slags blev afholdt i Aabenraa Kommune i efteråret 2008. Sønderborg og Tønder kommuner har afholdt i februar måned og Varde Kommune afholdte et møde primo marts, og det er erfaringer herfra, der nu arbejdes videre med i de andre kommuner.
- Vi håber mange klubber møder op til en spændende aften, siger Holger Jørgensen, som er en af initiativtagerne og som i øvrigt netop er blevet formand for region 4.
Tilmelding til mødet, sker ved henvendelse til regionskontoret