FODBOLDMÅL: De seneste år har mange klubber oplevet, at nettene i deres Jyske 3-bold-mål er gået i stykker alt for hurtigt. Nu kan klubberne se frem til at modtage nye forbedrede net – uden at betale en krone.
| |  |
| Nye, kraftigere net er på vej til Jyske 3-bold-målene. |
Siden Jyske 3-bold-målene blev introduceret i 2005, har der været flere problemer med kvaliteten af nettene.
Derfor har JBU, Jyske Bank og Nørvo Sportsnet i fællesskab produceret en række nye net i en forbedret kvalitet - og klubberne kan se frem til at modtage Jyske 3-bold-nettene, uden at skulle grave dybt i klubkassen.
Det regnestykke kan lade sig gøre, fordi Jyske Bank er i gavehumør, og har investeret et millionbeløb i de nye net.
Den praktiske distribution til klubberne står JBU for.
Kraftigere kvalitet
De nye net, som Nørvo Sportsnet har produceret, er kraftigere i kvaliteten end de gamle. Derfor kan de bedre holde til den belastning, der er en naturlig følge af tusindvis af flotte Jyske 3-bold-scoringer.
- Nettene er fremstillet af flettet nylon, og er i samme kvalitet som de nylonnet, der bliver benyttet til 11-mandsmål. Nettene sættes fast på målene med et stykke elastik, hvilket giver en stærk samling med rammen, fortæller direktør i Nørvo Sportsnet, Mikael Mortensen.
Tilsammen gør forbedringerne, at Jyske 3-bold-målene er betydeligt mere hårdføre end tidligere, hvilket ikke bare forlænger nettenes levetid, men også giver nye anvendelsesmuligheder. F.eks. kan voksne nu også spille med, uden at målene bliver ødelagt af den grund.
Vi ringer - vi leverer
Klubberne behøver ikke foretage sig noget aktivt for at få fingre i de nye kraftigere net. Når nettene er klar til levering, ringer JBU's regionskontorer til alle klubber, og aftaler de nærmere omstændigheder. JBU's regionskontorer står også for at levere nettene, og hjælper om nødvendigt med at sætte dem på.
Læs mere
Læs mere om de nye net her.