TURNERINGER: Efter tre succesfulde sæsoner er JBU's særlige observatørkorps igen klar til at rykke ud til eventuelle problemkampe. Indsatsen har en klar præventiv virkning, vurderer korpsets koordinator, Finn Jensen.
| |  |
| Finn Jensen leder JBU's observatørkorps, som sidste år var på 69 opgaver. |
Siden 2006 har JBU's observatørkorps stået ved sidelinjen ved en lang række kampe, der alle har haft det til fælles, at mindst et af holdene har haft aktuelle disciplinære problemer.
De kampe observatørkorpset rykker ud til er udvalgt i samarbejde mellem JBU Turneringer og JBU's Disciplinærudvalg, og det primære formål er at sende signal om, at JBU er særlig opmærksom på kampens forløb.
2009 er fjerde år korpset rykker ud, og indtil nu har det været med stor succes.
- Vi kan helt klart mærke, at det hjælper. Når vi kommer ud til kampene, har vi det officielle badge på brystet, og folk kan se, at vi er en official fra JBU. Vores indsats har en klar præventiv virkning, vurderer Finn Jensen, der er korpsets koordinator.
Massiv erfaring
Finn Jensen bringer en stor portion erfaring med ind i korpset. Han har tidligere beklædt den øverste dommerfunktion i Danmark som formand for DBU’s Dommerudvalg. Herudover er han nuværende dommerudvikler og medlem af JBU’s Talentdommergruppe.
Erfaring med dommergerningen er dog ikke noget, som Finn Jensen har patent på i det seks mand store observatørkorps. Af medlemmerne i korpset er kun de to er under 50 år, og fællesnævneren for alle er, at de har set og bedømt fodboldkampe i hobetal.
Fast procedure
Når JBU's observatørkorps rykker ud, er der en fast procedure. Den pågældende observatør tager ud til kampen i god tid. Herefter hilser vedkommende på begge hold både før og efter kampen og giver efterfølgende en rapport om kampens forløb til Finn Jensen.
Observatørkorpset blander sig ikke i kampene undervejs, men observerer og registrerer på afstand.
- I sjældne tilfælde kan Disciplinærudvalget henvende sig og spørge, om vi har haft en observatør udsendt til en pågældende kamp, og om der er noget, observatøren kan tilføje. Det er dog utroligt sjældent, det sker. Det er dommerens afrapportering, der tæller, fortæller Finn Jensen.
Rådgivning i nord
Korpset rykker hovedsageligt ud i Århus-området, selvom der sidste år var et par udstikkere til både Vejle og Ikast.
Den geografiske afgrænsning betyder dog ikke, at indsatsen er gået ubemærket hen uden for kommunegrænsen. Den 3. juni er Finn Jensen således blevet inviteret til Aalborg sammen med afdelingslederen for JBU Turneringer, Ole Fransen, for at rådgive kommunen og fodboldklubben FC Solsiden.
I 2008 havde korpset flest opgaver i forbindelse med kampe, hvor der var indvandrerhold involveret, men også andre kampe var under lup. I alt var observatørkorpset ude på 69 opgaver.
Læs mere