Nyheder

En kuglerund letvægter er godkendt

0 anbefalinger
REGLER: JBU's bestyrelse har godkendt en ny lettere og hurtigere fodbold i U-18 pige-rækkerne fra august 2009. Med den nye bold er det håbet at reducere antallet af skader, få hurtigere spil og endnu flere flotte landskudsmål.
  
 En ny boldtype er blevet godkendt i U-18 pigerækkerne af JBU's bestyrelse.(Foto: Per Kjærbye)

Bolden er stadig rund, når U-18-pigerne skyder den nye turnering i gang i august. Derimod kan både størrelsen og vægten være en anden, end på den bold der sædvanligvis ligger på midterpletten ved kick-off.

En enig JBU-bestyrelse besluttede nemlig ved seneste bestyrelsesmøde i april, at give de jyske U-18 pigehold tilladelse til at bruge den nye type bold - hvis de altså har lyst.
 
Lettere at løfte
 
Den nye boldtype placerer sig størrelsesmæssigt mellem en traditionel 4’er- og 5’er-bold, og rent vægtmæssigt har den også været på skrump. Mens en traditionel bold vejer mellem 410g og 450g, vejer den nye bold kun 360g. Med andre ord passer bolden bedre til pigernes fysik.
 
Dermed bliver det lettere at løfte bolden fra jorden, hvilket i sidste ende kan føre til endnu flere flotte langskudsmål og hurtigere spil.
 
Herudover er det håbet, at boldtypen kan være med til at nedsætte antallet af skader i pigefodbold.
 
Pigetrænere bag udviklingen
 
Den nye type bold er udviklet af B93-trænerne Majken Gilmartin og Bettina Falk, sammen med idrætsforsker Thomas Bull fra Århus Universitet, boldudvikler Lars Kjergaard, og DBU talenttræner Thomas Slosarich.
 
I første omgang bliver den nye type bold afprøvet på forsøgsbasis, og godkendelsen gælder ikke noget bestemt mærke men inkluderer alle bolde med de specifkke egenskaber og mål.

 

Af: Martin Weibel

06. maj 2009, 09:21

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



Indtast klubbens navn eller en del af navnet
Område

NavnBy og dato
Talent uden filterTilst
29-05-2012
DBU B1-trænerKjellerup
27-06-2012
DBU B1-trænerVejle
30-06-2012
DBU B1-trænerStorvorde
30-07-2012
DBU B1-trænerTilst
01-08-2012
DBU B1-trænerHaderslev
08-08-2012
DBU T-trænerVejen
04-12-2012
Find flere kurser her
Område

Ingen relevante kurser for dig i det valgte område lige nu.

Ønsker du det fulde overblik over alle vore kurser - uanset kvalifikation (forudgående kurser) - beder vi dig benytte vores "Find dit kursus" funktion
Område

NavnBy og dato
DBU Dommer GrundkursusRødding
16-06-2012
Dommerskoler/-campsStorvorde
30-07-2012
Find flere kurser her
 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: