Nyheder

Næsten 200 hold deltog i Sommercup stævner i Region 2

0 anbefalinger
De 2 Sommercup stævner satte ny samlet deltagerrekord med 70 hold ved stævnet omkring Jyllands Park Zoo i Herning og 128 hold ved stævnet omkring Jesperhus på Mors

Det samlede besøgstal i de 2 attraktioner ved stævnerne, der blev afviklet søndag 7. juni i Herning og søndag 14. juni på Mors, beløber sig således til over 3000 deltagere - heri er indregnet alle spillere, ledere, forældre, søskende og andre heppere.

- o -

Børneafdelingen i Skals FF Valkyrien havde for nylig stor succes med at deltage i årets JBU Sommercup, og formand Claus Hansen har store roser til arrangementet – ikke mindst afviklingen i Roslev, som med Hansens ord fuldstændig kontrol over tingene. Han har sendt JBU Region 2 følgende beretning fra dagen:
 
Det var med højt humør og dejligt solskinsvejr, at Skals FF Valkyriens børneafdeling søndag morgen kl. 8.30 drog af sted til i Roslev. 110 personer havde tilmeldt sig arrangementet, og fyldte to store busser fra Sønderballes Biler/Midtbus Jylland, som delvist sponserede busturen. Der var tilmeldt seks hold til stævnet, så der var liv og glade dage i busserne, for der var jo også søskende og forældre med som heppekor.
 
Undervejs i busserne var der gratis frugt til alle, sponseret af købmand Lund, så alle var klar til kamp på banerne ved Roslev-Hallen i Salling. Det var spændende at deltage i et stævne lidt længere væk end normalt og møde klubber, man ikke plejer at spille mod til dagligt, - men der var dog også plads til lokalopgør mod BMK 90. Stævnegebyret var velvilligt betalt af støtteforeningen Valkyriens Venner.

Efter at alle hold gennem et par timer havde været i aktion på banerne, kørte busserne efterfølgende til Jesperhus Blomsterpark, hvor alle Sommer Cup’ens hold mødtes. Her kunne børn og voksne hygge sig hele eftermiddagen. Der var mulighed for at se på de mange dyr og blomster, samt prøve parkens mange forlystelser og vandland. Kl. 17.30 var der afgang mod Skals, med to busser fyldt af trætte børn og brugte forældre. Alle havde en god dag, hvor vejret viste sig fra sin gavmilde side. Dejligt at så mange støtter op om børneafdelingens arrangementer, og tak til alle deltagere, hjælpere og sponsorer for en rigtig god tur.

 

 Klar til afgang fra Skals........






Heppekoret følger spændt kampene.......





Lokalopgør i U-6 mellem Skals FF og BMK 90........

Af: Hans Sørensen

22. juni 2009, 01:23

Skriv kommentar (Kræver login)

Ingen kommentarer endnu - skriv den første

0 Kommentarer:



 
 
Opret profil
Glemt adgangskode?
  Indtast dit brugernavn her, så nulstiller vi dit password og sender det til dig
Brugernavn: